Dlaczego upały są niebezpieczne dla zwierząt?

Chociaż zwierzęta są na ogół dość dobrze przystosowane do trudnych warunków życia na łonie natury, to niektóre zjawiska atmosferyczne potrafią poważnie zagrozić ich bezpieczeństwu. W takich sytuacjach opiekunowie muszą otoczyć swoich pupili szczególną opieką.

 

Wysoka temperatura odbiera energię do działania czworonogom Wysoka temperatura odbiera energię do działania czworonogom Źródło: Shutterstock

Warto być świadomym tego, że czworonogi w przeciwieństwie do ludzi nie są w stanie ochłodzić się poprzez wydzielanie potu. Dlatego w czasie gorących dni bardzo często można zobaczyć zwierzęta, które dyszą i sapią usiłując w ten sposób przetrwać nieznośne upały. Niestety taki sposób nie należy do najskuteczniejszych i świadczy jedynie o cierpieniu psa.

Wysokie temperatury zagrażają przede wszystkim zdrowiu starszych i schorowanych czworonogów, a także psów należących do ras posiadających krótkie, spłaszczone nosy, jak na przykład buldogi czy mopsy. Upały są także niebezpieczne dla wszystkich otyłych zwierząt. W przypadku opieki nad takimi czworonogami, właściciele muszą być wyczuleni na wszystkie niepokojące objawy. Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących symptomów świadczących o bardzo złym samopoczuciu zwierzaka, należy skontaktować się z najbliższą kliniką weterynaryjną.

Oprócz udaru cieplnego, czworonogi mogą także uleć poparzeniom. Dlatego w porze największego upału, powinny przebywać w zacienionych miejscach. Ponadto niezbędny jest stały i łatwy dostęp do świeżej wody. Na poparzenie słoneczne szczególnie narażone są zwierzęta posiadające krótką sierść lub pozbawione sierści oraz wszystkie czworonogi o jasnej karnacji. W czasie upalnej pogody należy zrezygnować z zabierania swojego pupila na długie spacery. Jeśli pies czy kot przebywa w pomieszczeniu, powinno być ono cały czas wietrzone. Idealnym rozwiązaniem jest mieszkanie wyposażone w klimatyzację. Wówczas okna muszą być pozamykane. Różnica temperatury pomiędzy dworem, a klimatyzowanym mieszkaniem nie może być zbyt wysoka. W przeciwnym razie, nasz pupil może się łatwo przeziębić.

 

Źródło: news.fredricksburg.com