Dlaczego Twój pies lub kot dopomina się o jedzenie?

Nawyk żebrania to zjawisko powszechnie występujące zarówno u psów, jak i u kotów. Większość właścicieli przyznaje, że problem ten dotyczy ich zwierzęcia. Sprawdź, dlaczego u twojego psa lub kota występuje nawyk żebrania, jakie mogą być jego konsekwencje a także, jak skutecznie zapobiegać otyłości u swojego czworonożnego podopiecznego.

DLACZEGO ZWIERZĘ DOPOMINA SIĘ O JEDZENIE?


Nawyk żebrania nie zawsze oznacza, że zwierzę jest głodne. A jak sami właściciele interpretują takie zachowanie? Zaskakujące dane na ten temat znajdziemy w ostatnim raporcie Royal Canin, w którym wzięto pod lupę problem otyłości u psów i kotów.
Okazuje się, że aż 58% właścicieli psów sądzi, że zwierzę dopomina się w ten sposób o jedzenie dla ludzi. Właściciele kotów uważają z kolei, że w ten sposób zwierzę chce zwrócić na siebie uwagę.  W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzielenie się ludzkim jedzeniem ze zwierzęciem jest częstym błędem wielu opiekunów psów i kotów. Kawałek kotleta, ostatni kęs kanapki, plaster wędliny – te z pozoru niewielkie ustępstwa mogą bardzo szybko doprowadzić do alarmującego wzrostu masy ciała u zwierzęcia, zawłaszcza u psów raz małych i średnich oraz kotów. Podając zwierzęciu te „przysmaki” zwiększasz w niekontrolowany sposób ilość przyjmowanych przez nie w ciągu dnia kalorii.
Bacznie przyglądaj się zachowaniu twojego psa lub kota. Nawyk żebrania pojawia się w mniejszym, lub większym stopniu u wszystkich zwierząt. Jednak aż 3 na 5 właścicieli przyznaje, że obserwuje to zachowanie stale lub bardzo często, o czym dowiadujemy się ze wspomnianego już raportu.

Właściciele podają zwierzętom jedzenie z różnych powodów. Poza najbardziej oczywistym (zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych psa lub kota), jest to także sposób na:

•    okazanie uczucia
•    nagrodzenie zwierzęcia,
•    przerwanie natarczywego zachowania

Należy jednak pamiętać, że podawanie jedzenia, jak tylko zwierzę zaczyna żebrać, szybko zostanie przez nie skojarzone z nagrodą za konkretne zachowanie, co nasili jeszcze problem. To z kolei, w krótkim czasie, może doprowadzić do rozwoju nadwagi czy otyłości.


JAKIE PROBLEMY ZDROWOTNE MAJĄ OTYŁE ZWIERZĘTA?


Otyłość u kotów i psów dotyka niestety coraz większej liczby zwierząt. Według raportu epidemiologicznego „Otyłość psów i kotów w Polsce” z 2009 roku, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała dotyczą ponad 46% kotów i prawie 40% psów.

Pamiętaj, że u psa jeden dodatkowy kilogram to tyle samo, co siedem nadprogramowych kilogramów dla człowieka. U kotów kilogramowa nadwaga jest jeszcze poważniejsza. W przełożeniu na "ludzką" skalę jest to odpowiednik szesnastu dodatkowych kilogramów. 

Jeżeli nie zareagujesz szybko, nadwaga może przerodzić się w otyłość, która jest już chorobą. Poza problemami wynikającymi z samej otyłości, zwiększa ona także ryzyko rozwoju ponad 20 innych schorzeń. Dodatkowe kilogramy  powodują, że zwierzę zaczyna mieć trudności z poruszaniem się, co pogłębia jeszcze problem.

Wszystko to sprawia, że otyłe zwierzęta żyją krócej w porównaniu do zwierząt o prawidłowej masie ciała.  Spadek aktywność przekłada się także na wzajemne relacje z właścicielem – otyłe zwierzęta mniej chętnie się bawią, niechętnie wychodzą na spacery, więcej śpią, stają się smutne i apatyczne.


JAK PRZECIWDZIAŁAĆ OTYŁOŚCI U ZWIERZĄT?


Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii, który oceni kondycję zwierzęcia, ustali przyczynę nadwagi albo otyłości oraz zaleci kompleksową terapię. Być może przyczyną problemów u twojego zwierzęcia są zbyt duże porcje karmy? A może właśnie błędnie interpretujesz nawyk żebrania u swojego kota lub psa, który zamiast jedzenia bardziej potrzebuje twojej uwagi? 

Pamiętaj, że terapia odchudzająca to proces długotrwały i musisz uzbroić się w cierpliwość. Kluczowa jest regularna kontrola masy ciała i ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń, jakie otrzymałeś od lekarza weterynarii. Pamiętaj też o zmianie swoich nawyków – następnym razem, zamiast automatycznie podać psu lub kotu przekąskę, kiedy zaczyna żebrać, spróbuj innych sposobów na przerwanie tego zachowania:

•    wyjdź z psem na spacer,
•    pogłaszcz zwierzę,
•    pobaw się z nim
•    poćwicz znane komendy.

Pamiętaj, że szczupłe zwierzę, to szczęśliwe zwierzę. Dbaj więc o optymalną kondycję swojego psa lub kota, aby mógł cieszyć się on dobrym zdrowiem przez długie lata.