Dlaczego szkolenie psa jest ważne?

Nieodpowiedzialni właściciele psów uważają szkolenie psa za zbędny luksus. Świadomy "posiadacz" czworonoga wie, czemu służy tresura i jak korzystać z jej dobrodziejstw.

Źródło: Shutterstock

Wyszkolony pies to bez wątpienia luksus, ale taki który jest wręcz niezbędny! Życie pod jednym dachem z wyszkolonym psem to prawdziwy komfort. Dlaczego więc warto szkolić psa?

Po pierwsze dla BEZPIECZEŃSTWA

Szkolenie psa zapewnia bezpieczeństwo właścicielowi i jego rodzinie. Mając doskonale wyszkolonego psa jest się pewnym, że nikogo bez powodu nie zaatakuje podczas spaceru, a w razie potrzeby obroni przed napastnikiem. Nie zrobi krzywdy żadnemu dziecku, które prawidło będzie się z nim obchodzić.

Szkolenie zapewnia bezpieczeństwo psu. Szkolenie daje właścicielowi pełną kontrolę nad psem. Po odbyciu z psem kursu posłuszeństwa zawsze i wszędzie jest się w stanie przywołać do go siebie. Ma się pewność, że pies nie przebiegnie bez pozwolenia na drugą stronę ulicy, gdy zobaczy tam innego psa czy kota i nie wpadnie przez to pod koła nadjeżdżającego samochodu. Nie zje znalezionego na ulicy pokarmu, którym mógłby się zatruć.

Po drugie dla KOMFORTU

Wyszkolony pies to wygoda. Nie tylko siada i waruje na komendę, ale potrafi chodzić na luźnej smyczy, wraca na zawołanie, przez co spacery stają się czystą przyjemnością. Taki pies zna dobre maniery i wie, jak zachować się kiedy przychodzą goście, przez co swoim zachowaniem nie wprawia w zakłopotanie właściciela i nie irytuje jego znajomych.

Odpowiednio prowadzone szkolenie to przyjemność, która daje satysfakcję szkolonemu i szkolącemu.

Wyszkolonym psom żyje się lepiej. Psy dobrze wychowane są zabierane wszędzie, na długie spacery, w odwiedziny do znajomych, na wczasy, a niekiedy nawet do pracy. Takie psy mają cudowne, życie pełne przygód i wrażeń, nie spędzają długich godzin zamknięte w kojcach, klatkach czy łazience. Mogą poznawać nowych ludzi, nowe miejsce i inne psy.

Wyszkolony pies nie zdemoluje i nie nabrudzi domu. Pies nauczony czystości nie będzie załatwiał się w mieszkaniu, ale zrobi to w wyznaczonym przez właściciela miejscu na dworze. Wracając ze spaceru w deszczowy czy zimowy dzień nie wbieganie do mieszkania roznosząc śnieg lub błoto po całym mieszkaniu, ale grzecznie poczeka przy drzwiach, aż wytrze się mu łapki. Przyzwyczajony do samotności pupil nie będzie demolował mieszkania, kiedy zostanie w domu sam.

Po trzecie dla SZCZĘŚCIA

Podczas szkolenie buduje się przyjaźń. Samodzielne szkolenie psa pod okiem dobrego instruktora buduje silną więź opartą na wzajemnym porozumieniu i miłości pomiędzy psem a jego właścicielem. Nic tak nie przybliża do siebie człowieka i psa jak wzajemna współpraca.

Życie z wyszkolonym psem to prawdziwa przyjemność i bezpieczeństwo dla całej rodziny. Źródło: Shutterstock
 Wyszkolony pies jest pewny siebie, zrelaksowany, czujny i czuje się bezpiecznie.

Szkolenie zaspakaja psie potrzeby. Pies potrzebuje zajęcia! Umysłowa i ruchowa stymulacja jakiej dostarcza psu szkolenie zaspakaja jego naturalną potrzebę pracy. Pies kocha się uczyć i pracować taką już ma naturę. W ograniczonym i nudnym środowisku pies świruje, a dzięki szkoleniu czuje się spełniony.

Wyszkolony pies to powód do dumy właściciela, który może pochwalić się umiejętnościami czworonoga przed rodziną i znajomymi, a także zabłyszczeć wraz z psem za zawodach sportowych czy wystawach psów rasowych.

Szkolenia psa to wspaniała zabawa po obu końcach smyczy i pomysł na wspólne, pożyteczne spędzanie czasu z czworonogiem.

Szkolenie psa nie jest zbędnym luksusem czy fanaberią miłośników psów. Szkolenie psa to konieczność, to obowiązek każdego właściciela. Nie żałuj pieniędzy i czasu na szkolenie swojego czworonoga. Pamiętaj, że twój pies żyje od kilku do kilkunastu lat i to od ciebie zależy czy życie z nim będzie przyjemnością czy niekończącą się udręką.
 

ŹRÓDŁA: Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010; Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze, Multico; Aneta Awtoniuk, Z perspektywy czterech łap i dwóch nóg – choinkowy horror i po co szkolić  psa, „Mój Pies” 2011 nr 12(243), s. 38; Dlaczego warto szkolić psa? http://www.psiaklasa.pl/