Dlaczego... psy nie lubią listonosza?

Pies goniący listonosza to obrazek dobrze znany z bajek. Ale szczekający obrońcy domu także i w realnym życiu obszczekują go agresywnie.

Psy bardzo nie lubią nieproszonych gości! Psy bardzo nie lubią nieproszonych gości! Źródło: Shutterstock

Faktem jest, że zwierzak reaguje tak nie tylko na listonosza. W atak wściekłości wpędza go także wizyta kontrolera od liczników, pana z gazowni, kuriera i obnośnego sprzedawcy. Słowem – bardzo nie podoba mu się każda obca osoba, która odwiedza dużo domów.

Osoby te są dla psiaka groźniejsze, niż każdy inny gość w domu. Choć są one równie podejrzane, jak każdy nieznajomy, to podpadają psu z jeszcze jednego powodu. Ponieważ osoby te odwiedzają wiele domów, mają na sobie tysiące zapachów.

Nos psa jest bardzo czuły. Rozpoznaje on, że listonosz pachnie każdym domkiem i domownikiem. Nie zapominajmy, że w mieszkaniach tych żyją także zwierzęta. Listonosz przynosi więc na sobie zapach wielu psów i kotów, co bardzo nie podoba się zwierzakowi. Pies jest bardzo nieufny na taką mieszaninę zapachów. Na czas wizyty takiej osoby musi zostać on więc zamknięty. W każdej chwili i bez ostrzeżenia może ugryźć groźnie pachnącego intruza.