Dlaczego psy gryzą piloty od telewizorów?

Szukasz pilota od telewizora? Sprawdź w psim kojcu, albo… w  psim pysku. Każdy właściciel czworonoga wie, że pies uwielbia podgryzać to podłużne, plastikowe urządzenie. 

Psy uwielbiają gryźć przedmioty, które pachną ich rodziną. Psy uwielbiają gryźć przedmioty, które pachną ich rodziną. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Psy uwielbiają gryźć przedmioty, które pachną ich rodziną. W ten sposób okazują swoje oddanie i uwielbienie, a same zyskują poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Pilot od telewizora jest właśnie jednym z takich przedmiotów, bo zwykle każdy domownik pozostawia na nim mniej lub więcej swojego zapachu.

Wiele psów wykorzystuje każdą możliwą okazję, żeby pogryźć pilot od telewizora, ponieważ to daje im poczucie bezpieczeństwa i spokój. Co więcej, zjedzenie pilota przez czworonoga jest drugą najczęstszą przyczyną, dla której ludzie kupują nowy. Pierwszą jest natomiast jego zgubienie, co – logicznie – także może mieć związek z psimi zwyczajami. Ale starsze psy gryzą piloty prawdopodobnie również dlatego, że przypominają one kształtem ich zabawki, na przykład gumowe kości. Szczeniakom natomiast wystarczy, że pilot pachnie każdym członkiem rodziny.

Jak więc zwalczyć ten psi zwyczaj? Trzeba zacząć od siebie i innych domowników. Wszyscy powinni zwrócić uwagę na to, gdzie zostawiają pilot od telewizora i czy nie znajduje się on w zasięgu psa. Ale jeśli pilot jednak trafi do pyska czworonoga, spróbuj zamiast niego podsunąć mu zabawkę lub inny przedmiot, który może gryźć. Koniecznie pochwal go, gdy skupi się na niej.