Dlaczego pies przechyla głowę?

Każdy miłośnik psów powie, że jednym z najcudniejszych na świecie widoków jest ten, kiedy pies przechyla głowę, podnosi nasady uszu i wpatruje się człowiekowi w oczy z wyczekiwaniem. Ale właściwie, dlaczego psy przyjmują właśnie taką pozycję?

Dlaczego pies przechyla głowę? Dlaczego pies przechyla głowę? Źródło: internet

Nie jest to do końca pewne, ale naukowcy przyjmują, że może się tak dziać z jednego z kilku powodów:

  • aby lepiej słyszeć
  • aby lepiej widzieć
  • ponieważ czegoś oczekują
  • aby okazać człowiekowi zrozumienie i empatię
  • ponieważ chcą zwrócić naszą uwagę
  • z powodu problemów z błędnikiem


Przechyla głowę, aby lepiej słyszeć

Wyobraź sobie, że jesteś w głośnym, zatłoczonym miejscu i chcesz z kimś porozmawiać. To naprawdę bardzo trudne! A teraz spróbuj wykonać taki eksperyment: skieruj jedno ze swoich uszu w kierunku źródła dźwięku, zrób z dłoni trąbkę i przyłóż ją do tego ucha, albo wręcz zrób z małżowiny usznej trąbkę za pomocą dłoni – w ten sposób częściowo zablokujesz obce hałasy i naprawdę będziesz lepiej słyszeć swojego rozmówcę. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dokładnie to samo robi pies, przekrzywiając łeb i podnosząc nasadę uszu.

My, aby lepiej usłyszeć musimy pomagać sobie ręką – natomiast psy mają tak skonstruowane uszy, że potrafią nimi poruszać, co ułatwia im zlokalizowanie źródła dźwięku i ocenienie odległości do niego.

Przechyla głowę, aby lepiej widzieć

My, ludzie, mamy płaskie twarze i nic nie zasłania nam widoku rozmówcy. Psy z powodu wysuniętej do przodu kufy widzą zupełnie inaczej.

Doktor Stanley Coren radzi, abyśmy jako ćwiczenie zwinęli rękę w pięść i przyłożyli ją do własnego nosa. Gorzej widzimy, prawda? Szczególnie trudniej jest nam zobaczyć dolną część czyjejś twarzy, a przecież zdecydowanie łatwiej nam się rozmawia, gdy widzimy usta rozmówcy i mimikę jego warg.

Psy też odczytują wiele z naszych twarzy, ale z powodu wysuniętej kufy widzą inaczej niż my. Przechylenie głowy tworzy inną perspektywę – pies może wyczytać z naszej mimiki więcej informacji, aby lepiej zrozumieć, czego od niego chcemy i w jakim humorze jesteśmy.

Źródło: internet

Przechyla głowę, ponieważ czegoś oczekuje

Już szczeniaki kojarzą różne przyjemności z dźwiękiem. Zatem, gdy pies usłyszy odgłos, który kojarzy mu się z zaproszeniem do spaceru, pieszczot, zabawy np. w przeciąganie albo piłką – zwraca do nas głowę i oczekuje tego, co powinno jego zdaniem nastąpić po tym dźwięku. Mogą to spowodować konkretne słowa, ton głosu, albo nawet dźwięk dochodzący z telewizora lub komputera.

Przechyla głowę, aby okazać właścicielowi zrozumienie i empatię

Jeśli istnieje coś takiego jak szósty zmysł, to z psy z pewnością go mają – znakomicie wyczuwają nastrój właściciela. Jeśli twój pies wyczuł, że coś cię smuci, denerwuje albo złości, może podejść do ciebie i przechylając głowę przyjrzeć się i ocenić sytuację. A potem, jeśli uzna, że tego ci potrzeba obdarzy cię psimi pieszczotami, aby okazać swoją miłość, zrozumienie dla twoich problemów, czyli po prostu empatię.

 

Przechyla głowę, ponieważ chce zwrócić na siebie uwagę i otrzymać nagrodę

Pies z przechyloną głową jest po prostu uroczy i często nie możemy się oprzeć, aby go za to w pewien sposób nie nagrodzić - dostaje wtedy smakołyk, dodatkową porcję pieszczot albo pochwałę. Jako zwierzę inteligentne bardzo szybko zaczyna kojarzyć przechylenie głowy z nagrodą i kiedy ma ochotę na ciasteczko, pieszczotki, albo po prostu mu się nudzi, robi swoją uroczą minkę, wiedząc, że niemal zawsze osiągnie to, co chce. Spryciarz, nieprawdaż?

Przechyla głowę z powodów zdrowotnych

Na koniec sprawa poważna – przechylanie łba może sygnalizować problemy zdrowotne. Jeśli pies często przechyla głowę, to być może ma problemy z równowagą, albo chce zapobiec upadkowi. Przyczyną tego typu zachowań mogą być zawroty głowy. Jeśli coś jest nie w porządku z jego błędnikiem pies może czuć się zdezorientowany, zagubiony i przerażony. Zatem jeśli zauważysz, że twój psiak często poruszając się przechyla głowę, porusza się „krzywo”, zdarza mu się upaść, albo ma nudności – natychmiast skonsultuj się z weterynarzem!

Źródło: https://www.rover.com/blog/why-dogs-tilt-their-heads/?utm_campaign=050117170000&utm_source=facebook&utm_medium=social