Dlaczego picie wody jest ważne dla kota?

Większość kotów nie lubi pić wody i zwykle ciężko zachęcić je do zmiany przyzwyczajeń. Mruczkom wydaje się, że same wiedzą co jest dla nich najlepsze i jeśli nie odczuwają silnego pragnienia nawet nie zajrzą do pojemniczka z wodą. Tymczasem niedostateczna ilość wody może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie.

Źródło: Shutterstock

Jeśli organizm kota nie otrzymuje właściwej porcji płynów, może się to dla niego źle skończyć. U wielu kotów mogą pojawić się poważne choroby nerek, które bardzo obniżają komfort życia zwierząt doprowadzając czasem do różnych powikłań, a nawet śmierci. Oznacza to, że im więcej wody kot pije i im więcej moczu wydala, tym lepiej dla jego zdrowia.

Gdzie jest woda?

Problemu niedoboru wody w organizmie mruczka, nie mają właściciele kotów preferujących mokrą karmę zawierającą oparty na wodzie i tłuszczu smakowity sos. Niestety zdarzają się także koty wybierające suchą karmę. Wówczas trzeba zadbać o to, żeby nasz milusiński  popijał każdy posiłek. Istnieje co najmniej kilka sposobów na dostarczenie wody do organizmu nawet bardzo upartego mruczka. Przede wszystkim można namoczyć suchą karmę wodą lub jeszcze lepiej: zalać suche krokiety ciepłym rosołem. Inną sprytną sztuczką jest dodanie do posiłku kota kostek lodu. Ze względu na to, że są one śliskie i nie dają się łatwo rozgryźć, kot będzie próbował popychać je łapką i lizać. Warto przy okazji podawać mruczkowi mniejsze porcje posiłków, ale karmić go częściej. Dzięki temu stworzy się więcej okazji do zaspokojenia głodu oraz ugaszenia pragnienia.

Rozbudzajmy ciekawość kota

Prawie wszystkie koty posiadają silnie zakorzeniony instynkt łowcy, a ponadto są bardzo ciekawskie. W rezultacie jeśli rozmieścimy w mieszkaniu kilka pojemników z wodą i nasz kot sam je odnajdzie, z pewnością zechce sprawdzić jak smakuje to co znajduje się w środku i tym samym wypije część wody. Oczywiście należy pamiętać, żeby nie umieszczać kubków czy podstawek w toalecie oraz miejscach, gdzie woda mogłaby łatwo ulec zanieczyszczeniom. Nie wolno zapominać także o regularnym wymienianiu i uzupełnianiu zawartości pojemników. Jeśli pomimo tych starań nasz kot nadal konsekwentnie odmawia picia wody, warto dodać do niej aromat o zapachu ryby lub kurczaka. Ponadto można też eksperymentować z dobieraniem różnego rodzaju pojemników o nietypowych kolorach czy kształtach przyciągających uwagę zwierzątka.

Nietypowe gadżety i tradycyjne urządzenia

Bardzo często skuteczne okazują się niewielkie fontanny, które można kupić w niektórych sklepach z zabawkami dla zwierząt. Co więcej, dużo mruczków lubi obserwować wypływającą z kranu wodę i często przy okazji próbują jak smakuje. Dlatego warto wpuścić kota do kuchni czy łazienki, odkręcić kran i obserwować zachowanie naszego podopiecznego. Czasami zdarza się, że niektóre koty lubią pić herbatę. Wówczas możemy eksperymentować i wybierać różne herbaty o ciekawym zapachu czy smaku i w ten sposób zachęcać naszych pupili do degustacji. Każdy sposób, który okaże się skuteczny jest dobry pod warunkiem, że będzie konsekwentnie realizowany z pożytkiem dla zdrowia kota.