Dlaczego nieprzyjemne zapachy przyciągają psy?

Dla wielu osób niektóre zachowania psów wydają się całkowicie irracjonalne i niezrozumiałe. Zwyczaje zwierząt mogą czasem wprawić opiekunów w zakłopotanie. Tymczasem ich przyczyny bywają często prozaiczne. Najlepszym przykładem jest upodobanie wielu psów do nieprzyjemnych zapachów, które przez większość ludzi bywa błędnie interpretowane jako przejaw złośliwości, bezmyślności czy złego wychowania.

Niektóre zwyczaje psów bywają irytujące dla ich właścicieli Niektóre zwyczaje psów bywają irytujące dla ich właścicieli Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Tymczasem psy posiadają zmysł węchu znacznie bardziej wrażliwy od człowieka i zazwyczaj zapachy są dla nich znacznie bardziej istotnymi wskazówkami niż mogłoby się pozornie wydawać. Z tego właśnie powodu czworonogi idealnie sprawdzają się w roli tropicieli i są wykorzystywane w akcjach ratunkowych, gdyż węsząc potrafią odnaleźć ludzi zasypanych pod gruzami zawalonych budynków, a nawet ofiary lawin w trudnym, górskim terenie. Ponadto węch pomaga czworonogom odnajdywać narkotyki czy niebezpieczne materiały wybuchowe. Psy są świadome tego, że ich pobratymcy także rozróżniają tysiące różnych zapachów. Przebywając w różnych miejscach, pozostawiają tam swoje zapachy, zdradzając w ten sposób swoją obecność.

Jedynym rozwiązaniem pozwalającym czworonogom na ukrycie swoich śladów jest skorzystanie z innych, odpowiednio silnych i charakterystycznych zapachów o naturalnym pochodzeniu. Wówczas czują się w pełni bezpieczne i anonimowe. Niestety wymaga to sporego poświęcenia i zachowania, którego nie pochwala większość opiekunów zwierząt, gdyż po powrocie ze spaceru do domu zmuszeni są dokładnie umyć swoich ulubieńców. Z kolei dla ich psów skorzystanie z silnego zapachu to doskonała forma kamuflażu.

 

Źródło: Miami Herald

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem