Dlaczego niektóre koty oddają mocz poza kuwetą?

Większość mruczków nie sprawia swoim opiekunom żadnych poważnych problemów. Zdarzają się jednak czasami koty, które załatwiają się poza kuwetą. Zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Zwierząt (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) w Stanach Zjednoczonych z takim problemem zmaga się około 10% właścicieli kotów. W rezultacie oddawanie moczu poza kuwetą stanowi jeden z podstawowych problemów behawioralnych u mruczków.

Niestety nie zawsze koty chcą załatwiać się do kuwety Niestety nie zawsze koty chcą załatwiać się do kuwety Źródło: John Daniels / Ardea.com / FORUM

Zdaniem amerykańskich behawiorystów jeśli zauważymy, że nasz pupil oddaje mocz poza kuwetą, nie powinniśmy ignorować takich zachowań. Przede wszystkim takie zachowanie może być objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego najpierw powinniśmy udać się z takim kotem do weterynarza i wykonać dokładne badania. Jeśli wykluczymy przyczyny wynikające z choroby mruczka, należy postarać się ustalić co sprawia, że nasz kot zaczął zachowywać się w ten sposób. Zazwyczaj powodem są czynniki psychologiczne. Przykładowo mruczek mógł skojarzyć kuwetę z czymś nieprzyjemnym lub nawet niebezpiecznym ze względu na jakieś przykre doświadczenie.

Inną przyczyną nieprawidłowego zachowania kota może być przykry zapach żwirku. Dlatego kuweta musi być codziennie opróżniana i regularnie czyszczona. Nie może także brakować w niej żwirku. Niezwyke istotne jest także samo miejsce, w którym znajduje się kuweta. Musi być ono łatwo dostępne dla kota, gdyż mruczek podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych musi czuć się bezpiecznie. Ponadto kuweta nie może znajdować się w pobliżu misek z wodą lub jedzeniem. Czasem warto położyć w pobliżu kuwety kilka ulubionych przedmiotów kota. Wówczas powinno być mu łatwiej się do niej przyzwyczaić.

 

Źródło: Mother Nature Network