Dlaczego mój pies nie lubi się przytulać?

Psy to niezwykle sympatyczne i wesołe zwierzęta, które dodatkowo potrafią mocno pokochać swoich opiekunów. Pomimo tego większość czworonogów nie przepada za przytulaniem. Wynika to z tego, że inaczej odbierają pewne zachowania człowieka i są bardzo wrażliwe na dotyk. Dlatego jeśli nasz pupil nie przepada za przytulaniem, nie powinniśmy go na ściskać siłę ani okazywać czułość w stresujący dla psiaka sposób.

Nie wszystkie psy lubią być przytulane Nie wszystkie psy lubią być przytulane Źródło: Shutterstock

Jak podkreśla znana za oceanem behawiorystka Dr. Patricia McConnell, psy potrafią mocno kochać swoich właścicieli, nawet jeśli nie lubią być przez nich brane na ręce czy przytulane. Czworonogi w nieco inny sposób wyrażają swoje uczucia niż ludzie. Jak doskonale wiadomo, psy, które lubią się nawzajem, lubią spędzać razem czas czy nawet spać obok siebie, ale nie obejmują się raczej łapkami. Spośród ssaków oprócz ludzi najbardziej lubią przytulać się do siebie szympansy. Co więcej, u psów tradycyjne przytulanie może być odbierane jako próba pokazania swojej dominacji. Gdy pies kładzie łapkę na ramieniu innego czworonoga, usiłuje w ten sposób potwierdzić swoją przewagę i wyższość.

Obserwując zachowania różnych ras psów Dr. Patricia McConnell zauważyła, że jedynymi czworonogami, które z reguły dobrze tolerują przytulanie przez ludzi, są golden retrievery. Dlatego właśnie psy tej rasy są bardzo często angażowane do dogoterapii. Niestety jak wskazują wyniki badań i eksperymentów, większość ludzi nie potrafi prawidłowo odczytywać mowy ciała czworonogów. W niektórych przypadkach można przyzwyczaić psa do tolerowania uścisków i przytulania. Niemniej wymaga to sporo cierpliwości, a ponadto zależy od predyspozycji i osobowości danego czworonoga.

Źródło: Mother Nature Network