Dlaczego małe psy sikają wyżej?

Psy, jak to zwierzęta żyjące w stadzie, szukają w nim swojego miejsca. Najlepiej rzecz jasna byłoby dominować, a o owej dominacji świadczyć może m.in. wielkość. Tylko co zrobić, gdy natura stworzyła nas małym futrzakiem? Powiedzmy wprost – starać się sikać jak najwyżej!

Badacze prowadzili obserwacje zarówno małych, jak i dużych psów. Udało im się dzięki temu zauważyć, iż czworonogi mniejszych gabarytów podnoszą przy sikaniu nogi wyżej, niż ich więksi koledzy. Co za tym stoi? Jest to chęć zasugerowania, iż mocz zostawił większy (niż w rzeczywistości to się stało) pies.

Na wyczucie

Przy pomocy węchu, który to jest najistotniejszym zmysłem psiaków, mocz staje się nośnikiem takich informacji, jak wiek futrzaka zostawiającego swój ślad, jego płeć, czy stan zdrowia. Liczy się także wysokość jego oddania – im wyżej, tym psiak był zapewne większy. Wielkość i siła staje się tutaj jednym z wyznaczników możliwości dominacji, co przytacza „gazeta.pl”.

Małe zwierzaki, chcąc zatem od razu nie ustawiać się na przegranej pozycji, do zaznaczania terenu podnoszą nogę wyżej i odchylają ją bardziej do tylu. Dzięki temu ich ślad może sugerować większy ich wzrost. Jakie wnioski wyciągnęli z tej obserwacji badacze? Przede wszystkim takie, że mniejsze futrzaki zdają sobie sprawę ze swojego rozmiaru i ważne jest dla nich sprawianie zupełnie innego wrażenia. Są świadome tego, jak buduje się dominację.

Co ważne, nie należy zapominać też o tym, iż psy często załatwiają się w miejscu, w którym chwilę wcześniej sikał inny zwierzak. Dlaczego? Swoim moczem chcą bowiem zneutralizować zapach poprzednika i ponownie – oznaczyć swoją pozycję w stadzie.

 

Źródło:gazeta.pl

 

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem