Dlaczego małe psy sa takie wojownicze?

Mała chihuahua, terrierek lub pekińczyk wszczynający bójkę z dorosłym owczarkiem niemieckim? Chociaż wygrać nie mają szans, nigdy się nie poddadzą. Małe psy często mają w sobie krew wojownika.

Źródło: Fuse/Thinkstock

Wiele małych psów ma wśród przodków teriera, a ten, wieki temu, w gospodarstwach domowych miał zwalczać gryzonie, głównie wszczury. W ten sposób w osobnikach tej rasy i ras wywodzących się od niej (np. w yorkshire terierach) wykształciła się gwałtowna natura.

Jednak sporą winę za takie zachowanie małych psów ponoszą także ich właściciele, którzy często rozpieszczają swoje pupile pobłażając im na każdym kroku i w ten sposób pozwalają rozwijać się agresywnej postawie. W końcu mała psinka jest w ich mniemaniu słodka i urocza – nawet jeśli solidnie nabroi. Bywa nawet, że wybryki małych czworonogów nie tylko uchodzą im płazem, ale też bawią niemal do łez patrzącego na nie właściciela. Takie podejście do pupila sprawia, że choć mijają lata, państwo wciąż traktują go jak szczeniaka i nie dbają o to, by uczył się odpowiedniego zachowania wobec innych psów i ludzi. I nie przychodzi im nawet do głowy, że tak samo, jak duży pies może być niezdyscyplinowany, mały może być posłuszny i ułożony.

A co zrobić, gdy naszego dużego psa zaatakuje znacznie mniejszy, zaś właściciel mikrusa nawet go nie skarci (lub, co gorsza, uzna to za urocze lub będzie próbował karcić naszego psa)? Najlepiej pójść dalej swoją drogą, bo człowieka jest znacznie trudniej wychować, niż psa…