Dlaczego koty mruczą?

Nie tylko naukowcy zadają sobie pytanie: dlaczego koty mruczą? Niestety odpowiedź nie jest łatwa ani jednoznaczna, ponieważ koty mruczą z wielu powodów w zależności od sytuacji. Najczęściej robią to wtedy, gdy czują się bezpiecznie lub chcą wyrazić swoje zadowolenie. Mruczenie może być jednak również objawem bólu czy cierpienia. Niektóre koty mruczą także wtedy, gdy są głodne i chcą, aby je nakarmić. Co ciekawe pomimo postępu w nauce, nadal nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób powstaje ten charakterystyczny dźwięk?

 

Już po dwóch dniach od narodzin, kot potrafi mruczeć Już po dwóch dniach od narodzin, kot potrafi mruczeć Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Większość naukowców wyznaje pogląd, że koty mruczą wykorzystując w tym celu mięśnie krtani i przepony oraz oscylator neuronowy. Faktem jest, że te czworonogi, które cierpią na poważne problemy z krtanią, nie są w stanie mruczeć. Istnieje jednak także teoria mówiąca o tym, że koty mruczą, gdyż posiadają kość gnykową. Jest to kość, która znajduje się w obrębie szyi i bierze udział w ruchach krtani. Jeszcze inni naukowcy twierdzą z kolei, że za mruczenie kotów odpowiada głównie ich ośrodkowy układ nerwowy. Trudno zdecydować, który pogląd jest słuszny.

Pewne jest natomiast to, że mruczeniu towarzyszą wibracje. Dlatego właśnie, gdy kociaki rodzą się ślepe i głuche, kocia mama mruczy, bo gdyby tylko miauczała, jej młode nie byłyby w stanie jej usłyszeć i zrozumieć. Kociaki zaczynają mruczeć już po dwóch dniach od urodzenia. Często dają w ten sposób do zrozumienia, że są głodne. Większość kotek mruczy także w czasie porodu. W ten sposób kocie mamy dodają sobie otuchy bez narażania się na niebezpieczeństwo ataku ze strony drapieżnika, który mógłby je usłyszeć. Ponadto mruczenie łagodzi ból i powoduje wydzielanie endorfin, które mają bardzo korzystny wpływ na samopoczucie. Dlatego właśnie koty mruczą nie tylko wtedy, gdy są zadowolone, ale także gdy chorują, czy są zdenerwowane.

Naukowcy udowodnili także, że mruczenie kotów wpływa korzystnie na zdrowie człowieka, przyspiesza regenerację kości oraz zmniejsza napięcie mięśni. Poza tym poprawia samopoczucie i może także wpływać na obniżenie ciśnienia. Co ciekawe, koty nie są jedynymi zwierzętami, które mruczą, gdyż sztukę tą opanowały także: słonie, tapiry, lemury, hieny, króliki, goryle, a nawet szopy. Z kolei lwy i tygrysy potrafią ryczeć, ale nie umieją mruczeć. Spośród dziko żyjących dużych kotów mruczą tylko gepardy i pumy.

 

Źródło: Catster