Dlaczego... koty jedzą trawę?

Dieta kota składa się w większości z mięsa. Nie potrzebuje on jak pies dodatków warzyw. Czasem jednak kotek sam szuka sobie zieleniny.

Dlaczego koty gryzą trawę? Dlaczego koty gryzą trawę? Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Koty wychodzące do ogrodu radzą sobie same i podgryzają trawę. Najchętniej szukają one soczystych, długich i zielonych źdźbeł. Żują dokładnie trawkę po trawce. Koty mieszkające na stałe w domu także potrzebują odrobiny zieleni. Dlatego często próbują podgryzać rośliny doniczkowe. Właściciele muszą bardzo na to uważać. Kot może ugryźć roślinę, która jest trująca i się przez nią rozchoruje. Gdy kotek domowy szuka zieleniny, trzeba wysiać mu kocią trawkę w doniczce. Wystarczy pojemnik wyłożony wilgotną ligniną i garść ziarna owsa, jęczmienia lub pszenicy, aby po kilku dniach podlewania zakiełkowała trawa.

Naukowcy sprzeczają się, dlaczego koty jedzą trawę. Prawdopodobnie trawa pomaga im w oczyszczaniu żołądka. Po zjedzeniu trawy koty wymiotują niestrawionymi resztkami jedzenia. W ten sposób oczyszczają sobie także przewód pokarmowy z kulek sierści, którą połykają w trakcie codziennego lizania futerka.

Sok wyrzuty z trawy posiada także kwas foliowy – ważny składnik dla zdrowia kota. Instynktownie czuje on, że roślina dostarczy mu potrzebnych składników odżywczych.

Gotową trawę dla kota kupisz tu.