Dlaczego kot kicha?

Kichanie zna każdy z nas. Gwałtowne wyrzucenie powietrza z dróg oddechowych jest od nas niezależne. O ile u ludzi bywa zabawne, czasem irytujące, tak gdy problem dotyczy naszych pupili możemy odczuwać pewien niepokój i zastanawiamy się, czy to aby nie objaw choroby?

Źródło: las - initially / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Kiedy należy wybrać się z kotem do lekarza weterynarii?

Odruch kichania może się pojawiać fizjologicznie, czyli nie być spowodowany żadnym procesem chorobowym. W sytuacji podrażnienia wewnątrz nosa przez zanieczyszczenie czy intensywny zapach dochodzi do wyrzucenia powietrza. Ma to na celu usunięcie czynnika prowokującego.

Kichanie pojawiające się od czasu do czasu nie musi budzić niepokoju. Zdarzać się może przecież i nam i nie oznacza od razu przeziębienia. Kiedy odruch ten pojawia się częściej, dodatkowo pojawia się katar, czyli nos robi się mokry lub  gdy wydzielina z nosa przybiera inny niż typowy dla kataru przezroczysty kolor, należy jednak zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Jakie są przyczyny kociego kichania?

Jedną z najczęstszych przyczyn kichania i kataru jest infekcja wirusowa. Podobnie jak u ludzi chorobie górnych dróg oddechowych towarzyszyć może apatia, posmutnienie, gorączka i brak apetytu. Jeśli wypływ zmienia kolor z przezroczystego na żółty, zielony czy biały, to sygnał że do czynnika wirusowego dołączył się bakteryjny, który dodatkowo wikła chorobę. W takiej sytuacji bezwzględnie udać się należy do lekarza celem dobrania odpowiedniej terapii. Główne leczenie opierać się będzie na poprawie odporności, podawaniu leków przeciwzapalnych i w zależności od ewentualnych powikłań - podaniu antybiotyku. Nieleczona infekcja górnych dróg oddechowych skończyć się może zapaleniem oskrzeli, a nawet płuc, stąd ważne, by nie bagatelizować utrzymującego się kataru i kichania.

U kotów znana jest jednostka chorobowa o nazwie koci katar, która dotyka dużą część, zwłaszcza młodych osobników. Atakowane są górne drogi oddechowe, oczy i jama ustna, a kichanie może być jednym z jej objawów. Często pojawia się także wypływ z oczu i zapalenie spojówek. Koci katar jest jedną z częstszych chorób zakaźnych kotów, wymagającą leczenia u weterynarza. Na szczęście istnieje szansa zminimalizowania zakażenia przez szczepienia ochronne. Odpowiedni dla danego osobnika kalendarz dobierze lekarz weterynarii. Ważne, by ustalić go już około 6 tygodnia życia kota!

Kichanie towarzyszyć może także alergii na jakiś czynnik ze środowiska, na przykład środek do sprzątania podłóg. Ważne, by bacznie przyjrzeć się, czy odruch nie jest powiązany z konkretną sytuacją domową, co pozwoli wykluczyć czynnik uczulający.

Napadowe kichanie i utrzymujący się wypływ mogą być powodem, dla którego weterynarz skieruje kota na badanie rinoskopowe. Jest to badanie endoskopowe wykonywane w znieczuleniu. Malutka kamera pozwala sprawdzić cały nos. A czasem znaleziska bywają zaskakujące! Drobne ciała obce jak na przykład kłosy traw czy małe ziarenka mogą dostać się do kociego noska i powodować drażnienie, a w konsekwencji uporczywe kichanie i katar. Przy pomocy odpowiednio małych narzędzi można je w czasie takiego badania usunąć. W czasie badania rinoskopowego pobrać można także próbki do badań histopatologicznych w przypadku podejrzenia nowotworzenia.