Dlaczego czekolada jest groźna dla zwierząt?

Niektóre z produktów spożywczych spożywanych przez ludzi może poważnie zaszkodzić czworonogom. Jednym z nich jest popularna czekolada, która zawiera składniki stanowiące truciznę dla psów i kotów. Dlatego opiekunowie czworonogów powinni pamiętać o tym, aby chronić swoich ulubieńców przed ryzykiem przypadkowego spożycia czekolady. W przeciwnym razie zwierzętom grozi poważne zatrucie, a w skrajnych wypadkach nawet śmierć.

Czekolada jest bardzo szkodliwa dla zwierząt Czekolada jest bardzo szkodliwa dla zwierząt Źródło: Redakcja

Trzy składniki czekolady powodujące niebezpieczne zatrucia u czworonogów to: teobromina, ksantyna i kofeina. Ich toksyczność zależy od wagi zwierzaka. Ponadto wszystkie trzy związki występują w różnych proporcjach w czekoladzie mlecznej, gorzkiej oraz czarnej. Stosunkowo najbezpieczniejsza dla psów i kotów jest czekolada biała, która nie zawiera zazwyczaj teobrominy, ksantyny ani kofeiny. Niewielką toksyczność wykazuje mleczna czekolada, a średnią ciemna czekolada. Najbardziej szkodliwa jest niesłodzona czekolada składająca się głównie z kakao. Objawami zatrucia u czworonogów są problemy z żołądkiem, wymioty, dreszcze, drgawki, a w dalszej konsekwencji nawet śmierć.

Działanie czekolady na organizm psa lub kota można zaobserwować już po kilku godzinach od jej spożycia. Jeśli zwierzak zjadł czekoladę owiniętą folią lub papierem, pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się nieco później, gdyż organizm czworonoga musi najpierw strawić opakowanie. Zatrucie mija dopiero po mniej więcej dobie, gdy wszystkie szkodliwe substancje zostaną wydalone z organizmu. W międzyczasie zwierzak powinien otrzymywać lekarstwa na zatrucie, medykamenty przeciwdrgawkowe oraz uspokajające. Jeśli czworonoga uda się utrzymać przy życiu, po upływie kilkudziesięciu godzin jego organizm zaczyna powracać do normalnej pracy. Siła działania toksycznych substancji zależy w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz wagi zwierzaka.

 

Źródło: http://plymouth.wickedlocal.com