DIY - zimowa maść na psie łapy

Są psy długowłose i krótkowłose, takie, które świetnie czują się w mroźnych temperaturach i takie, które muszą zimą nosić specjalne ubranka, ale wszystkie psy łączy jedno  - ich łapy zakończone są poduszkami, które są szczególnie wrażliwe na kontakt z lodem, śniegiem i mroźnym powietrzem a także solą  substancjami chemicznymi wysypywanymi na chodnikach w miastach.

zimowa maść na psie łapy zimowa maść na psie łapy Źródło: Internet

Zimą, kiedy lód wbija się pomiędzy poduszki łap, a miejskie chodniki wysypane są solą z dodatkiem drażniących substancji chemicznych, szukamy najlepszego sposoby, aby ochronić łapki naszych pupili przed ich zgubnym wpływem. Możemy oczywiście wkładać psu specjalne buty, albo kupić jeden z dostępnych w sklepach zoologicznych specjalnych preparatów (maść, spray), ale możemy także przygotować w domu specjalny balsam do wcierania w psie poduszki przed zimowym spacerem. 
Większość składników potrzebnych do jej wykonania jest w tej chwili ogólnie dostępna w aptekach albo sklepach z naturalnymi kosmetykami, a największą zaletą tej maści jest świadomość, że używaliśmy do jej wykonana jedynie produktów naturalnych, zdrowych i nie ma w niej żadnych dodatków chemicznych.

Poniżej podajemy kilka przepisów na zimową maść na psie łapy. We wszystkich przypadkach balsam taki stanowi mieszaninę olejów roślinnych i wosku pszczelego - różnią je jedynie proporcje i szczegóły.


1. Przepis pierwszy
4 łyżeczki oleju z nagietka lekarskiego
2 łyżeczki masła shea
2 łyżeczki wosku carnauba
2 łyżeczki wosku pszczelego
1/4 łyżeczki witaminy E
opcjonalnie 30 kropli olejku rozmarynowego
opcjonalnie 13 kropli olejku lawendowego


2. Przepis drugi
2 łyżeczki oliwy z oliwek (albo innego oleju roślinnego)
4 łyżeczki oleju kokosowego
4 łyżeczki masła shea
4 łyżeczki wosku pszczelego


3. Przepis trzeci
2 łyżeczki masła shea
4 łyżeczki oliwy z oliwek
4 łyżeczki oleju kokosowego 
1 łyżeczka witaminy E
2 łyżeczki wosku pszczelego


4. Przepis czwarty
30 g wosku pszczelego
3 łyżki oleju kokosowego
3 łyżeczki oliwy z oliwek 
2 łyżeczka olejku z krokosza barwierskiego 


W przypadku wszystkich tych przepisów wykonanie maści jest identyczne - składniki umieścić w niedużym rondelku i podgrzać na niewielkim ogniu do wymieszania. Następnie ostudzić i przelać do czystych (najlepiej wyparzonych) pojemniczków ze szkła lub plastiku. Używać można natychmiast gdy balsam zmieni swoją konsystencję na stałą. Maść zachowuje wszystkie swoje właściwości przez dwa, trzy lata. Źródła:
https://joybileefarm.com/diy-working-dog-paw-wax
http://userealbutter.com/2015/12/18/homemade-dog-paw-wax-recipe
http://thecottagemarket.com/2016/12/diy-dog-balm.html
http://psaurok.pl/2017/02/02/zimowa-masc-psie-lapy-dyi/