Diety specjalistyczne - co, jak i gdzie?

Prawidłowo funkcjonujący organizm psa, utrzymuje pełną sprawność fizyczną i odporność na zagrożenia ze strony środowiska przede wszystkim dzięki właściwej karmie. Podstawowym sposobem zapobiegania wielu chorobom jest więc niedopuszczanie do powstania niedoborów oraz unikanie nadmiaru pokarmu (ilościowo i jakościowo). Zaś w razie zaistnienia choroby, odpowiednia dieta może opóźnić kliniczny rozwój choroby i przyczynić się do wyleczenia.

Źródło: Shutterstock

Dietetyka włączona jest do terapii wielu chorób. Odpowiednia dieta może być nawet czasem jedynym leczeniem (na przykład w przypadku kamieni moczowych). Dietetyka jest domeną medycyny weterynaryjnej charakteryzującą się ciągłym postępem. Dużym ułatwieniem w stosowaniu różnych diet jest zdolność adaptacyjna psów do różnego rodzaju pokarmu. Prawidłowe żywienie to niezwykle istotny warunek zdrowia psów. Wpływ żywienia na określone choroby jest bardzo duży. Chore psy powinny być żywione niezwykle precyzyjnie i racjonalnie. Karmy mające zastosowanie w dietoprofilaktyce i dietoterapii mają za zadanie zapobiegać występowaniu chorób, ograniczać ich rozwój, wspomagać leczenie.

Karma dietetyczna to specjalny rodzaj karmy, stosowany w stanach chorobowych psów. Stosowania diety wymagają choroby jelita cienkiego i trzustki, okrężnicy, układu krążenia, wątroby, nerek, kamienie moczowe, cukrzyca, stosowane są również w okresie rekonwalescencji.

Specjalistyczne diety weterynaryjne zostały opracowane przez wiele firm produkujących karmy dla psów. Całą gamę diet przeznaczonych do stosowania przy określonym schorzeniu oferują między innymi tacy producenci jak Royal Canin, Eukanuba, Hills. Są to karmy (częściej suche, rzadziej wilgotne) dostępne u lekarzy weterynarii i w sklepach internetowych, przeznaczone do stosowania przy określonych schorzeniach. Począwszy od karm zalecanych przy nadwadze do wspomagających funkcjonowanie serca i wątroby.

Należy pamiętać, że karmy takie powinny być podawane zwierzęciu po konsultacjach z lekarzem weterynarii i według jego ścisłych zaleceń. Sama karma nie powoduje wyleczenia z choroby, ale działa wspomagająco przy leczeniu usprawniając funkcjonowanie chorego narządu (np. serca) bądź układu (np. kostnego).

Zdrowe psy narażone na określone schorzenia nigdy nie powinny otrzymywać karm dietetycznych „profilaktycznie”, w takich przypadkach należy sięgnąć po dodatki pokarmowe (suplementy). Suplementy diety to poszczególne składniki żywności, substancje dodatkowe, gotowe produkty, których spożycie w uzupełnieniu zwykłej diety przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Mogą występować pod postacią kapsułek, proszków lub płynów. Na przykład psy rasy owczarek niemiecki narażone na genetyczne schorzenia stawów biodrowych i łokciowych (dysplazje), profilaktycznie powinny otrzymywać preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę (np.Arthroflex) działające ochronnie i regeneracyjnie na aparat ruchu.

 

ŹRÓDŁA: Allnot-Perronin, Arpaillange C., Encyklopedia PIES. Wydawnictwo DELTA, Warszawa; Rousselet- Blanc P., PIES, Polska Oficyna Wydawnicza BGW,1993; Jamroz D. (red.): Żywienie zwierząt i paszoznawstwo. Podstawy szczegółowego żywienia zwierząt,  Tom II, wydawnictwo PWN Warszawa, 2006.