Diety lecznicze

W wielu lecznicach weterynaryjnych znajdziemy wybór karm nie spotykanych w sklepach zoologicznych. Są to tzw. diety lecznicze. Leczenie jedzeniem może się wydawać z początku dziwne, jednak u zwierząt potrafi zdziałać cuda. Poniżej przedstawię najpopularniejsze problemy zdrowotne, w których podawanie specjalnie przygotowanych diet weterynaryjnych jest szczególnie wskazane.

Źródło: Shutterstock

Kamienie moczowe oraz nawracające zapalenia pęcherza moczowego

Diety lecznicze potrafią rozpuścić najczęściej występujące kamienie moczowe. Jednocześnie zapobiegają odkładaniu się kryształów. Zawierają podwyższony poziom sodu, który pobudza pragnienie przez co zwierzę więcej pije, co z kolei rozcieńcza mocz i ułatwia wypłukanie związków tworzących później kamienie. Ponadto zakwaszają mocz uniemożliwiając kolonizację bakterii.  Dodatek glikozaminoglikanów wspiera funkcje ochronne błony śluzowej pęcherza moczowego.

Alergie pokarmowe

Stosowanie diety przeciwalergicznej jest podstawą zmagania się z alergiami pokarmowymi u psów i kotów. Czym różnią się od innego pokarmu? Białka, które w zwykłej postaci wywołują reakcje uczuleniowe są tutaj „pocięte” na drobne cząstki, których układ immunologiczny już nie rozpoznaje.

Niewydolność nerek

W przewlekłym przebiegu tej choroby niezwykle ważna jest kontrola przyjmowanych pokarmów, aby nie obciążać dodatkowo nerek a zarazem wspomóc cały organizm cierpiący z powodu nieprawidłowej funkcji tak ważnych narządów. W dietach weterynaryjnych nerkowych ograniczona jest zawartość białek, fosforu i sodu. Odpowiednio dobrane dodatki poprawiają filtrację krwi i zwiększają perfuzję nerkową.

Otyłość

Wiemy, że znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy, obciąża stawy oraz może doprowadzić do ciężkich chorób serca. Odchudzanie zwierzęcia poprzez zmniejszenie ilości podawanej dotychczas karmy może skutkować wystąpieniem niedoborów witaminowo-mineralnych. Jest to również  trudne dla właściciela, gdyż zwierzę po ograniczeniu mu dziennej dawki pokarmowej wiecznie dopomina się o jedzenie. Karmy dietetyczne mają obniżoną kaloryczność, a jednocześnie są zbilansowane pod względem niezbędnych składników. Dodatek L-karnityny potęguje zużycie energii przez mięśnie, a wysokiej jakości białka zapobiegają utracie masy mięśniowej. Wysoka zawartość błonnika zwiększa uczucie sytości.

Nietolerancja pokarmowa

Biegunki związane z nieodpowiednią dietą są szczególnie często spotykane u małych psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Diety lecznicze zawierają wysoko przyswajalne składniki oraz dodatek probiotyków zapewniających prawidłowy rozwój flory bakteryjnej.