Diety dla kotów z problemami urologicznymi

Problemy urologiczne kotów to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt tych zwierząt w lecznicach weterynaryjnych. Nie tylko dieta, ale i uważna obserwacja kota, znajomość jego fizjologii pomagają powstrzymać problemy z układem moczowym i zwiększyć komfort życia kota.

Pierwszymi objawami schorzeń urologicznych są zmiany w... kociej kuwecie. Dlatego warto zwracać uwagę na różnice w zachowaniu i fiziologii naszych zwierzaków. Pierwszymi objawami schorzeń urologicznych są zmiany w... kociej kuwecie. Dlatego warto zwracać uwagę na różnice w zachowaniu i fiziologii naszych zwierzaków. Źródło: Shutterstock

Tzw. złogi w pęcherzu moczowym u kotów tworzą się, gdy dochodzi do podwyższenia stężenia pewnych minerałów w wytwarzanym moczu. Część z nich jest „wysiusiwana”, reszta zbiera się tworząc większe aglomeraty zwane kryształami lub kamieniami (potrafią dochodzić do znacznych rozmiarów i wyglądem przypominać zwykłe kamienie). Jak łatwo sobie wyobrazić taki twardy fragment może zablokować drogi wyprowadzające mocz, szczególnie u kocurów, gdyż mają one wyjątkowo wąską cewkę moczową. Zwierzę nie może wtedy oddać moczu cały czas zbierającego się w pęcherzu, co jest niezwykle bolesne i stanowi poważne zagrożenie życia.

Istnieje wiele rodzajów kryształów. Należy więc najpierw zdiagnozować ich skład chemiczny aby wiedzieć, z którymi mamy do czynienia u naszego kota i móc wprowadzić odpowiednią dietę leczniczą. Możemy to zrobić przynosząc do lecznicy weterynaryjnej koci mocz do badania. Kamienie struwitowe (zbudowane z soli fosforanu amonowo-magnezowego) można rozpuścić za pomocą specjalnych formuł karm leczniczych. Dieta taka zmniejsza koncentrację w moczu tych związków, które stanowią główny materiał budulcowy dla powstających kamieni.

Kastrowane kocury mają predyspozycje do zatkań cewki moczowej właśnie przez złogi powstające w drogach moczowych, natomiast kotki nierzadko cierpią na SUK (syndrom urologiczny kotów). Obie przypadłości mają tendencje do nawrotów po wyleczeniu i dlatego warto stosować metody zmniejszające ryzyko wystąpienia tych dolegliwości. Można podawać specjalne pasty zakwaszające mocz lub suplementy wspomagające funkcjonowanie układu moczowego. Tu także z pomocą przychodzą specjalnie zbilansowane diety weterynaryjne lecznicze.

Niezwykle ważne jest także to, że utrzymują pH moczu na odpowiednim, niesprzyjającym odkładaniu się złogów poziomie. Kamienie struwitowe można rozpuszczać, ale także zapobiegać powstawaniu nowych złogów. Karma, która potrafi je rozkładać ma obniżony poziom fosforu i magnezu i zakwasza mocz. Zawiera także podwyższoną zawartość soli, co zwiększa chęć pobierania wody przez kota i przez to sprzyja intensywniejszemu wypłukiwaniu dróg moczowych. Inny rodzaj kamieni moczowych występujących u kotów, który także da się rozpuścić za pomocą diet leczniczych, to rzadko spotykane złogi moczanowe. Diety redukujące powstawanie tej dolegliwości mają obniżone stężenie białka, z którego kamienie te powstają. Zmieniają pH na zasadowe, gdyż te kryształy moczanowe odkładają się akurat w kwaśnym środowisku.

 Innym rodzajem kryształów występującym u kotów są kryształy szczawianowe (zawierające wapń i szczawian jako główne składniki). Te już powstałe w układzie moczowym można usunąć jedynie zabiegiem chirurgicznym. Jeśli u kota zdiagnozowano skłonność do tego rodzaju złogów, warto stosować diety po to, aby zapobiec powstawaniu kolejnych kryształów. Karmy przeznaczone dla kotów z tym schorzeniem mają obniżony poziom białka i sodu i zmieniają pH moczu na zasadowe.

Syndrom urologiczny kotów może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są także złogi, a zatem identyczne karmy polecane są w przypadku kotek mających skłonności do częstych nawrotów zapaleń pęcherza moczowego i u kotów ze złogami. Do zwalczania określonych złogów są więc konieczne konkretne diety, na których opakowaniach znajdziemy informacje, na jaki rodzaj kryształów one działają. Inną  karmę będziemy też kupować w fazie rozpuszczania zdiagnozowanych kamieni, a inną później, w celu zapobieżenia odkładania się nowych złogów.