Dieta weterynaryjna - co muszisz o niej wiedzieć?

Zalecona przez lekarza dieta może sugerować, czy twój zwierzak potrzebuje szczególnej uwagi weterynarza, czy też jest zdrowym okazem swojego gatunku. Warto znać kilka podstawowych reguł rządzących światem gotowych diet weterynaryjnych, zanim nałożymy je do miski pupila.

Źródło: Shutterstock

Diety weterynaryjne bytowe to karmy przystosowane do spełniania wymogów dla poszczególnych gatunków i grup zwierząt w celu zapewnienia im długiego i zdrowego życia. Diety weterynaryjne lecznicze są z kolei komponowane dla zwierząt cierpiących na określone dolegliwości. Jak wybrać najlepszą z nich?

Na polskim rynku prezentuje się kilka firm współpracujących z lekarzami weterynarii specjalistami do spraw żywienia zwierząt towarzyszących oraz tymi wykształconymi w kierunku konkretnych specjalizacji, którzy biorą udział w tworzeniu jak najlepszej kompozycji żywieniowej dla naszych czworonogów – tych zdrowych (karmy tzw. bytowe) i chorych ( lecznicze).

Diety weterynaryjne, w odróżnieniu od komercyjnych karm dostępnych w sklepach spożywczych czy zoologicznych, mają starannie ułożoną recepturę i jak najwyższej jakości surowce. Pies lub kot dostaje więc wszystkie składniki odżywcze niezbędne do rozwoju i życia w zdrowiu. Dla psów rosnących np. niezwykle ważne są proporcje jonów wapnia do fosforu – ma to kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój kośćca, szczególnie dla dużych ras. Ta sama grupa potrzebuje wsparcia nie tylko dla szybko rosnących kości, ale też mocno obciążanych stawów. Diety skomponowane dla nich zawierają substancje, które w innym przypadku musielibyśmy dodawać do gorszego jakościowo pokarmu (np. preparaty z glukozaminą, chondroityną czy innymi składnikami wzmacniającymi stawy).

Białko w dietach weterynaryjnych jest także starannie selekcjonowane, aby charakteryzowało się jak najwyższą strawnością i mogło być w pełni wykorzystane przez organizm. Producenci tych „sklepowych” karm raczej skupiają się na ekonomicznych względach, wykorzystują więc najtańsze źródła, czyli resztki pozostałe po wyrobieniu jedzenia dla ludzi czy tych lepszych karm dla zwierząt.

Ważna jest nie tylko jakość składników, ale także optymalny stosunek substancji odżywczych w nich zawartych. Karmy weterynaryjne rzadziej są złożone głównie z tzw. wypełniaczy, z których organizm zwierzęcia nie czerpie żadnych pozytywnych korzyści. O tym, że karmimy nasze zwierzę należycie najlepiej świadczy stan jego skóry i sierści, która powinna być mocna i lśniąca. W dietach weterynaryjnych zwracana jest uwaga na stosunek kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6, o których właściwościach można by długo opowiadać. Spełniają funkcje głównie przeciwzapalne, stymulują układ odpornościowy, ale kluczem do uzyskania takich korzyści jest zapewnienie odpowiednich proporcji tych składników w pożywieniu. Poza białkami, tłuszczami i węglowodanami w dietach nie zapomina się także o witaminach i minerałach niezbędnych dla zwierząt do zachowania zdrowia, podobnie jak u ludzi.

Karmy weterynaryjne pomagają zwierzakom w utrzymaniu prawidłowej masy ciała – grubasom pozwolą się łatwiej odchudzić poprzez dodatek włókna i zmniejszone wchłanianie cukrów i tłuszczów i zawartość substancji zapewniających dłuższe uczucie sytości. Zwierzętom wychudzonym czy wyniszczonym po chorobie, o słabszym apetycie, pomagają wrócić do formy przez skoncentrowanie w niewielkiej porcji wysokoenergetycznych składników. 

Źródło: iStochphoto

Jedzenie chrupkie (sucha karma) pomaga także w zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego i zawiera dodatki niwelujące nieprzyjemny zapach z pyska.

Dodatek do karm weterynaryjnych bytowych i leczniczych  wielu wartościowych substancji sprawia, że możemy zrezygnować z suplementacji diety, która w przeciwnym wypadku byłaby konieczna. Biorąc więc pod uwagę aspekt ekonomiczny często te droższe karmy okazują się na koniec nie tak dużym wydatkiem w porównaniu z innym rodzajem pożywienia dla psów i kotów.

Zarówno dla psów jak i kotów znajdziemy bogaty wybór karm weterynaryjnych bytowych i leczniczych. Z tych dla zdrowych zwierząt możemy wybrać coś dla czworonoga w określonym wieku (wiadomo, że rosnący szczeniak ma inne zapotrzebowania niż pies w wieku geriatrycznym), konkretnej wielkości (bernardyn potrzebuje większego „wsparcia” dla stawów niż york) czy nawet rasy. Znajdziemy też diety podzielone ze względu na to, czy zwierzę zostało poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji czy nie. Wiadomo bowiem, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku występują pewne skłonności do niektórych schorzeń (np. kastrowane kocury miewają problemy z kamica moczową, natomiast niesterylizowanym sukom częściej grozi cukrzyca). Inny skład karmy opracowano dla naszych leniwych kanapowców, a inny  dla psów aktywnych.

Karmy lecznicze pomogą zwierzętom w walce m.in. ze złogami w drogach moczowych, alergiami pokarmowymi lub atopią, inne wspomogą działanie leków w chorobach skóry. Specjalne diety znajdują też zastosowanie u psów i kotów z niewydolnością nerek, wątroby czy problemami z nietolerancją pokarmową.