Dieta kociaka po osadzeniu - białko i tłuszcz

Prawidłowo rozwijające się kocięta w pierwszych 4 miesiącach życia rosną najwięcej. Białko i tłuszcz w diecie są więc kluczowym materiałem budulcowym rosnącego organizmu. Właściwy ich udział w diecie oszczędzi kotu problemów w przyszłości.

Źródło: Shutterstock

Na rynku dostępne są karmy komercyjne zbilansowane odpowiednio do wieku kociąt. Pamiętać należy, iż rosnący organizm potrzebuje zdecydowanie więcej białka i tłuszczu oraz energii niż kot dorosły. Inna jest również zdolność wykorzystania dostarczanych składników odżywczych, także konieczne jest, by dostarczane pożywienie miało wysoką wartość odżywczą.

Białko

Minimalne zapotrzebowanie na białko kota rosnącego wynosi 240 g/kg suchej masy. Podaż białka u kotów powinna uwzględniać również jego jakość, a więc skład aminokwasowy. Rosnące koty wykazują większe zapotrzebowanie na metioninę z cystyną, taurynę, argininę i lizynę.

Zapotrzebowanie na aminokwasy kotów rosnących
Aminokwas Jednostka Sucha masa
Arginina % 1
Histydyna % 0,3
Izoleucyna % 0,5
Leucyna % 1,2
Lizyna % 0,8
Metionina - cystyna % 0,75
Metionina % 0,4
Fenyloalanina % 0,4
Tauryna mg 40
Tryptofan % 0,15
Walina % 0,6

Dla kotów tauryna jest aminokwasem głównie egzogennym, czyli takim, który dostarczany jest głównie z pokarmem. Jego synteza w organizmie kota z cystyny i metioniny jest bardzo ograniczona. Niedobór u kociąt powoduje liczne zaburzenia: zahamowanie wzrostu, wolniejszy rozwój móżdżku, niezborność ruchowa, zwyrodnienie siatkówki prowadzące do ślepoty czy kardiomiopatia.

Dobrym źródłem aminokwasów jest surowe mięso wołowe, cielęce, baranie i jagnięce. Do karmienia nadają się również ryby, drób oraz mięso królicze, jednak te przed spożyciem należy koniecznie ugotować ze względu na zawartą w nich tiaminazę (enzym rozkładający witaminę B1).

Tłuszcz

Istotnym elementem diety kotów rosnących jest tłuszcz. Koty nie posiadają enzymów, które przekształcają kwas linolowy w kwas gamma-linolenowy oraz arachidonowy. Te z kolei spełniają istotną funkcję w organizmie, jak prawidłowe działanie hormonów i neuromediatorów czy prawidłowy wzrost. Zapotrzebowanie kotów rosnących na te kwasy tłuszczowe wynosi: 200 mg/kg suchej masy dla kwasu arachidonowego, oraz 5 mg/kg suchej masy dla kwasu linolenowego.

Urozmaicona dieta, w skład której wchodzi mięso lub ryby z reguły zaspokaja zapotrzebowanie na ten składnik. W przypadku diet opartych na chudym mięsie wskazane jest stosowanie dodatku oleju roślinnego lub rybiego, jako źródła tych nienasyconych kwasów tłuszczowych.