Dieta dla psów z problemami aparatu ruchu

Nasze psy często dręczą problemy ze stawami będące wynikiem chorób genetycznych lub wykonywania przez psa ciężkiej pracy, uprawiania dyscypliny sportowej. Czy poprzez specjalną dietę możemy ulżyć pupilowi w cierpieniu?

Źródło: Shutterstock

Osobną, grupę diet stanowią karmy przeznaczone dla psów ze schorzeniami stawowymi. Staw to miejsce, w którym dwie lub więcej kości przylegają do siebie i łączą się za pomocą więzadeł. Powierzchnie stawowe pokrywa chrząstka, która stale smarowana przez maż stawową pozwala kościom na płynny i swobodny ruch. Poruszanie jest możliwe dzięki współpracy kości, stawów i mięśni, kiedy któryś z tych elementów ulegnie dysfunkcji ruch zaczyna sprawiać ból, co najczęściej objawia się trudnością w poruszaniu, kulawizną.

Oprócz rozmaitych urazów mechanicznych takich jak zwichnięcia stawów, urazy chrząstek stawowych, nadciągnięcia i naderwania włókien mięśni lub ścięgna, złamania kości, cały wachlarz bolesnych stanów chorobowych wiąże się z zapaleniem stawów. Mogą to być schorzenia dziedziczne (dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, osteochondroza, zwichnięcie rzepki, aseptyczna martwica głowy kości udowej) jak i spowodowane wiekiem (choroba zwyrodnieniowa stawu, reumatoidalne i niedeformujące zapalenie stawów, bakteryjne zapalenie stawu). Wykazano, iż w terapii tych schorzeń, korzystne rezultaty przynosi redukcja masy ciała oraz dieta wspomagająca.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) jest zespołem zaburzeń łączącym procesy niszczenia chrząstki stawowej, wtórne zmiany w kościach i zapalenie błony maziowej, uszkadza to strukturę i funkcję stawu, powodując ból.

Badania nad chorobą zwyrodnieniową wykazały, że składniki odżywcze mogą wpływać na rozwój i przebieg choroby. Oznacza to, że wprowadzając do diety psa pewne dodatki można istotnie ograniczyć, a nawet opóźnić rozwój choroby.

Pierwszą grupę dodatków ochronnych stanowią antyoksydanty, między innymi selen, mangan, witaminy C i E, ich kompleks spowalnia procesy degeneracyjne na poziomie komórkowym, chroniąc stawy przed wolnymi rodnikami.

Poprawa ruchomości stawu oraz podwyższenie progu odczuwania bólu według badań klinicznych ma związek ze spożywaniem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ich działanie w obrębie omawianego układu polega na hamowaniu procesu zapalnego i odżywianiu chrząstki stawowej. Również pewne preparaty pochodzenia roślinnego, są źródłem składników biologicznie czynnych, które korzystnie wpływają na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, są to: hakorośl rozesłana tzw. czarci pazur, ostryż barwierski i kadzidłowiec indyjski.

W gotowych dietach weterynaryjnych dla psów cierpiących na choroby stawów, bardzo popularnym dodatkiem jest wyciąg z omyłka nowozelandzkiego.

Źródło: Shutterstock
Jest to małż zawierający składniki przeciwzapalne i inne wspomagające zdrowie stawu. Najważniejszym z nich jest nienasycony kwas tłuszczowy omega 3 – kwas eikozatetrainowy (ETA), który jest specyficznym inhibitorem cyklooksygenaz w reakcjach zapalnych.

Najnowsze badania wykazały, że omułek dodany do karmy działa w podobny sposób, co niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jednak w przeciwieństwie do leków z grupy NSAID, wyciąg z małża nie wykazuje działania gastrotoksycznego i nie wpływa na agregację płytek krwi.

Badania terenowe przeprowadzone we Francji, Portugalii i Belgii wśród 85 psów ze słabymi i umiarkowanymi objawami osteoarthritis, wykazały, że korzystny wpływ diety wzbogaconej GLM na stawy, można zaobserwować już po 50 dniach stosowania (zmniejszeniu w porównaniu ze stanem wyjściowym uległy bolesność i ograniczenie ruchomości).

Ponieważ przy schorzeniach stawowych niezwykle ważne jest utrzymanie optymalnej masy ciała psa, zapobiegając tym samym nadmiernemu obciążeniu stawów w diecie zmniejszono ilość kalorii, zastosowano składniki wspomagające pasaż treści i równowagę flory jelitowej. Dodatek L-karnityny sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

 

ŹRÓDŁA: Biourge V., Marniquet P., Servet E., “Magazyn Weterynaryjny”.2006; Royal Canin, Katalog produktów 2009-2010; Piastowska A., „Magazyn Weterynaryjny”. 2006, 12 115`2006, 18,20,22; Piastowska A, „Magazyn Weterynaryjny”. 2008,17 136`2008, 757-76.