Dieta a alergia pokarmowa i AZS u psa

Skóra jest największym narządem nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Spełnia wiele funkcji, w tym ochronną, wydzielniczą i czuciową. Problemy dermatologiczne (wśród nich alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry) stanowią 20% przyczyn wszystkich konsultacji w klinikach weterynaryjnych. Terapia psa cierpiącego te dolegliwości jest złożona i polega na leczeniu ogólnym, stosowaniu środków działających miejscowo oraz wprowadzeniu odpowiedniej diety. Jednak do postawienia przez lekarza weterynarii właściwego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia ważne jest zaangażowanie właściciela.

Najczęstsze przyczyny problemów – atopowe zapalenie skóry (AZS) i alergia pokarmowa

AZS i alergia pokarmowa to jednostki chorobowe, które często mają podobne objawy kliniczne, i współistnieją równolegle. Niektóre składniki pokarmowe mogą powodować nawroty i zaostrzenia atopowego zapalenia skóry u psów uczulonych na takie alergeny. W praktyce klinicznej alergia pokarmowa u niektórych psów może przebiegać identycznie jak atopowe zapalenie skóry, jednak nie każdy pies z alergią pokarmową będzie cierpiał na AZS.

Co powinno zwrócić uwagę właściciela

Jednym z najczęstszych objawów towarzyszących chorobom skóry jest świąd, który może wyrażać się u psów intensywnym drapaniem, wylizywaniem, ocieraniem, a także trzepaniem głową lub „saneczkowaniem”. Warto zaobserwować, które miejsca na ciele psa swędzą najbardziej (uszy, okolica wokół oczu, broda, pachy, pachwiny, stawy łokciowe i skokowe czy przestrzenie międzypalcowe), zwrócić uwagę na intensywność drapania czy lizania, a także na porę dnia, a nawet porę roku, kiedy świąd się nasila.
Nie należy też bagatelizować innych objawów: rumienia skóry (zaczerwienienia), przykrego zapachu, krost, pęcherzyków, grudek, przebarwień, wyłysień, zliszajowaceń, strupów, bo niekontrolowane mogą prowadzić do poważnych komplikacji i znacznego wydłużenia procesu leczenia. Im szybciej zasięgniemy porady lekarza weterynarii, tym efekty leczenia będą szybsze i trwalsze.

Wpływ diety na zdrowie skóry

W 2010 roku Międzynarodowy Komitet do Spraw Chorób Alergicznych Zwierząt ICADA, wydał zalecenia terapeutyczne, wskazując na istotne znaczenie diety w procesie terapeutycznym. Eksperci ICADA rekomendują też, by u każdego psa z niesezonowym świądem lub/i atopowym zapaleniem skóry zastosować jedną lub więcej próbę eliminacyjno-prowokacyjną (dietę eliminacyjną) w celu oceny, czy składniki pokarmowe mogą być przyczyną nawrotów zmian.

Dieta eliminacyjna

Jako dietę eliminacyjną najczęściej stosuje się karmę opartą na białku hydrolizowanym o niskiej masie cząsteczkowej lub pojedynczych aminokwasach. Proces pozyskiwania białka, poprzez działanie enzymatyczne, nazywany jest hydrolizą. Małe cząsteczki, poniżej 1 KDa, nie są rozpoznawane przez układ immunologiczny zwierzęcia, i nie dochodzi do rozwoju reakcji zapalnej i alergicznej.
Celem badania, którego byłam współautorem, była ocena wpływu stosowania diety hydrolizowanej Anallergenic Royal Canin u psów z rozpoznanym atopowym zapaleniem skóry i/lub alergią pokarmową na występowanie objawów dermatologicznych oraz stopień nasilenia zmian skórnych i świądu. Wyniki badania potwierdziły, że stosowanie diety Anallergenic Royal Canin poprawia wygląd skóry i wpływa na redukcję świądu o ponad 70% – mówi lek. wet. Violetta Olender. I dodaje: Anallergenic Royal Canin to zarówno dieta eliminacyjna, jak i dieta weterynaryjna, którą  zaleca się  psom z alergią pokarmową lub/i atopowym zapaleniem skóry do długotrwałego stosowania.
Nie należy zapominać, że dobór odpowiedniej diety powinien być dokonany przez lekarza weterynarii, który wcześniej zdiagnozował zwierzę, uwzględnił ewentualne przeciwwskazania oraz rozplanował ją w czasie. Po rozpoczęciu diety eliminacyjnej pies powinien być żywiony wyłącznie dietą zaleconą przez lekarza i nie można mu podawać żadnych dodatkowych pokarmów, ani przysmaków. O zaleceniach lekarza należy koniecznie poinformować członków rodziny oraz znajomych.