Dallas Seavey wygrywa wyścig Iditarod

27-letni amerykański maszer Dallas Seavey po raz w drugi w swojej karierze wygrał prestiżowy wyścig psich zaprzęgów Iditarod. Rozgrywana co roku w stanie Alaska impreza uważana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie i stanowi ogromne wyzwanie dla setek psów oraz przewodników zaprzęgów.

Amerykanin ze swoim zaprzęgiem na trasie wyścigu Amerykanin ze swoim zaprzęgiem na trasie wyścigu Źródło: Dallas Seavey Official Website

Dallas Seavey potrzebował ośmiu dni trzynastu godzin czterech minut i dziewiętnastu sekund, aby pokonać dystans o długości prawie dwóch tysięcy kilometrów. Bardzo bliska zwycięstwa w Iditarod była Aliy Zirkle. 44-letnia Amerykanka straciła na mecie do Dallasa Seavey'a zaledwie dwie minuty. Zirkle może mówić o sporym pechu, bo w dwóch poprzednich latach także zajęła w wyścigu drugie miejsce na podium. Seavey wbiegł ze swoimi psami na linię mety po zmroku. Film przedstawiający jego finisz można obejrzeć w popularnym serwisie YouTube.

 

 

Dallas Seavey pochodzi z rodziny, w której tradycje związane z udziałem w wyścigach psich zaprzęgów są bardzo bogate. Amerykanin urodził się co prawda w stanie Virginia, ale już w wieku pięciu lat przeniósł się do Seward na Alaskę. Oprócz dwóch zwycięstw w Iditarod ma także na swoim koncie wygraną w innym znanym wyścigu Yukon Quest. Takim wynikiem może obecnie pochwalić się jedynie czterech maszerów na świecie. Dallas Seavey uprawia także wrestling. Ponadto za oceanem znany jest z występów w programie „Ultimate Survival Alaska”. W wolnym czasie lubi polować i łowić ryby. Amerykanin posiada swoją stronę internetową dostępną pod adresem http://www.dallasseavey.com/. Pełna klasyfikacja uczestników wyścigu została zamieszczona na oficjalnej stronie Iditarod pod adresem http://iditarod.com/.

 

Źródło: DailyMail.co.uk