Psi savoir-vivre

  • Poznawanie nieznajomych. Większość ludzi, która lubi psy od razu chce je głaskać, ale twój pies powinien witać się tylko za twoim pozwoleniem. Kiedy chcesz by się z kimś przywitał powiedz do niego „powiedź cześć” i wtedy pozwól znajomemu przywitać się z psem. Nie pozwalaj swojemu psu skakać na ludzi, ponieważ jest to bardzo nieuprzejme.
  • Witanie się z innymi psami i zwierzętami. Daj swojemu psu możliwość przebywania wśród innych psów, a nawet posiadania kolegów do zabawy. Twój pies potrzebuje kontaktów z innymi psami! Z kolei naucz go ignorowania psów mijanych na spacerze. Uwaga! Twój pies powinien mijać inne psy zawsze na luźnej smyczy jeśli chce to robić po łuku pozwól mu na to! Takie mijanie się z psami jest dla nich naturalne i oznacza, że nie mają złych zamiarów. Dlatego pozwalaj mu mijać po łuku, wąchać ziemię i wysyłać inne sygnały uspakajające.
  • Szczenię i dzieci. Dzieci wyglądają, pachną i zachowują się zupełnie inaczej niż dorośli. Swoją bezbronnością i wydawanymi przez siebie dźwiękami mogą prowokować psy do ataku. Dlatego tak ważna jest socjalizacja psa i zapoznanie go z wieloma dziećmi i to w różnym wieku. Najwięcej przydatków pogryzień dotyczy dzieci w wieku 5 do 9 lat. Szczenięta, które dorastają z dziećmi zżywają się z nimi i nie mają żadnych problemu w koegzystencji. Nauczmy nasze psy w jaki sposób mają zachowywać się względem dzieci, jak również dzieci nauczmy w jaki sposób mają obchodzić się z psami! Jeśli nie mamy dzieci, zapoznajmy naszego szczeniaka z dziećmi naszych znajomych czy rodziny. Pamiętaj, że spotkania z dziećmi powinny być krótkie, przyjemne dla obu stron i zawsze pod nadzorem dorosłych!

Uprzejmy na co dzień

  • „Proszę” tej komendy pies powinien się nauczyć. Zanim cokolwiek podasz psu każ mu usiąść. Doskonale go to dyscyplinuje i motywuje do wykonania komendy, ponieważ coś fajnego za to otrzyma.
  •  Pobudka. Nie pozwalaj psu się budzić. Jeśli trąca cię mokrym nosem, popiskuje lub zaczepia łapką kiedy śpisz po prostu olej go i odwróć się. To ty decydujesz o tym kiedy chcesz wstać. Jak nie będziesz reagował na psie zaczepki, zwierzak po chwili zrezygnuje i również się położy. Natomiast jeśli lubisz kiedy psiak cię budzi, pogłaszcz go i chwilę odczekaj zanim wstaniesz. Jeśli zrobisz to od razu pies uzna, że wykonujesz jego polecenia.
  • „Przepraszam” na to słowo pies leżący na twojej drodze powinien ustąpić, by dać ci możliwość swobodnego przejścia. Nigdy nie skacz przez psa, ani go nie omijaj, bo dla niego znaczy to, że jest ważniejszy i to ty musisz mu ustępować.
  • „Dość” na tę komendę pies powinien natychmiast przerwać to co robi w danej chwili, np. kiedy siedzisz na kanapie i odpoczywasz podczas, gdy twój pies pragnie się pobawić i zaczepia cię, prowokując do zabawy, bądź przynosi piłeczkę, żebyś mu porzucał albo trąca cię nosem domagając się pieszczot. Jeśli nie masz na to ochoty naucz psa, żeby zostawił cię w spokoju.  Wystarczy spokojnym, niskim głosem powiedzieć „dość” i poklepać go po głowie dwoma krótkimi ruchami. Nie zapomnij nagrodzić psa kiedy jest grzeczny i spokojny! Bo po co miałby powtarzać zachowania, na które pan w ogóle nie reaguje?
  • Przechodzenie przez drzwi. Czynność ta bardzo pobudza większość psów, szczególnie wychodzenie, za którym kryje się przyjemność dnia czyli spacer. Drzwi dla psów są miejscem niezwykle atrakcyjnym, bo prowadzą do wolności, spacerów, zabawy dlatego przechodząc przez nie pchają się na łeb, na szyję nie zwracając uwagi na wszelkiego rodzaju przeszkody jak na przykład nogi właściciela. Większość czworonogów wyskakuje przez drzwi jak wystrzelone z procy, z czym wiąże się duże niebezpieczeństwo. Pies w ten sposób wydostający się z domu, mieszkania, podwórka czy auta może wpaść prosto pod koła nadjeżdżającego samochodu bądź staranować małe dziecko na klatce schodowej. Dlatego każdy właściciel, który dba o dobro własne i swojego psa powinien nauczyć go właściwego przechodzenia przez drzwi i furtki. Nauczenie psa przechodzenia przez drzwi jest naprawdę łatwym zadaniem. Nie potrzeba tu nagród w postaci smakołyków czy zabawek, ponieważ sam dostęp do drzwi jest wystarczającą nagrodą.

Choć lista pożądanych psich zachowań na pierwszy rzut oka może wydawać się nie mieć końca, to wszystkie te umiejętności pies i tak nabywa w ciągu swojego pierwszego, drugiego roku życia, od nas jedynie zależy jak pokierujemy jego edukacją.

1 2