Kocie igraszki

Indywidualne zabawy psychomotoryczne

  • Sprint – bardzo szybki bieg na krótkim dystansie, podczas którego kot ma zazwyczaj usztywnione ciało i rozszerzone źrenice
  • Wspinaczka – kot wskakuje lub wbiega na wszelkie pionowe przedmioty, drapaki, meble, drzewa, drzwi, a nawet ściany pokryte tapetą
  • Akrobacje – wszelkiego typu wskoki, zeskoki, odbicia się od przedmiotów lub wybicia, salta, wbieganie lub zbieganie po schodach lub meblach, przewroty, etc.

Inne zabawy indywidualne

Pudełko wypełnione kulkami makulatury jest najprostszą interaktywna zabawką. Źródło: Shutterstock

Wiele kotów lubi również tak zwane zabawki edukacyjne, w których kot musi coś podnieść, podważyć lub wysunąć żeby dostać się do ukrytego w zabawce przysmaku. Zabawki te są w sprzedaży w większości sklepów zoologicznych ale jeśli mamy tego typu zabawki dla psa, z powodzeniem możemy je wykorzystać do zabawy z kotami – o ile tylko ruchome części zabawki nie są zbyt ciężkie, znakomita większość kotów poradzi sobie z nią bez trudu. Zabawki edukacyjne zajmują czas, rozwijają zręczność ale przede wszystkim zmuszają koty do myślenia. Pamiętajmy tylko o tym, by na początku podsunąć kotu zabawki o najłatwiejszym poziomie zręczności by nie zniechęcić go zbyt wysoko ustawioną poprzeczką. Jeśli zaś nie mamy możliwości zakupienia tego typu pomocy, nasze koty z pewnością będą nam wdzięczne za stare kartony wypełnione kulkami wykorzystanej makulatury pomiędzy którymi ukryjemy przysmaki; pamiętajmy, że czasem najprostsze rozwiązania są po prostu najlepsze.

Zabawy społeczne kotów

To, co z boku wygląda jak kocia bitwa może być zwyczajną zabawą - na przykład koci boks. Źródło: shutterstock

Tego typu zabawy wymagają oczywiście obecności partnera. Dehasse opisuje najważniejsze zaobserwowane przez naukowców zachowania występujące w tego typu grach. Czytając poniższe zestawienie i zastanawiając się, czy nasze koty bawią się w ten sposób należy pamiętać o tym, że poszczególne typy zabaw społecznych pojawiają się u kociąt wraz z ich rozwojem fizycznym i społecznym tak więc jeśli nasze kotki nie bawią się razem w jakiś konk retny sposób być może są na to jeszcze za małe. Najwcześniej pojawiającą się w repertuarze kocich zabaw grą jest „brzuchem do góry”, którą możemy obserwować już od 21 dnia życia. Najpóźniej, bo dopiero po 48 dniu życia pojawia się gra opisana poniżej jako „boks”. Zachowaniami zapraszającymi do zabawy może być mycie partnera, ocieranie się o niego lub też położenie się przy nim brzuchem do góry (jednak tylko wówczas, jeśli pyszczek leżącego kota jest spokojny a postawa ta faktycznie pociąga za sobą wspólne igraszki).

  • Brzuchem do góry
    W tej zabawie jeden kot leży na plecach drapiąc przednimi łapkami (pazury oczywiście są wówczas schowane) stojącego nad nim partnera i wierzgając jednocześnie tylnymi łapami.  Przeciwnik ma zaokrąglone plecy, wygięty nad plecami ogon i usiłuje uderzyć łapką bądź lekko ugryźć leżącego pod nim kolegę. Pewne elementy  opisanej powyżej pozycji leżącej  możemy również obserwować  u kota bawiącego się upolowaną zabawką.
  •  Na kraba
    Osobnik inicjujący zabawę staje obok drugiego kota, zaokrągla plecy, stawia ogon i sierść po czym skacze w kierunku partnera, na co ten może odpowiedzieć podobnym zachowaniem, odejściem lub sprintem.
  • Pogoń
    Klasyczna  kocia zabawa, często obserwowana zarówno u młodych jak i dorosłych kotów. Jeden kot goni drugiego, następnie role się zamieniają.  Jeśli zamiana ta nie występuje, być może mamy do czynienia ze znęcaniem się jednego kota nad słabszym psychicznie pobratymcem.
  • Boks
    Obydwa koty siedzą naprzeciwko siebie uderzając się po pyszczkach łapkami (pazury oczywiście są wówczas schowane). Często jeden z partnerów jest pasywny i ze spokojem przyjmuje wymierzane mu ciosy.  Zwróćmy jednak uwagę na to, czy ciosy  nie są wymierzane prosto w nos – Dehasse tłumaczy, że kotki często używają tego sposobu by skarcić kociaka lub utrzymać go na dystans oraz że jest to również popularny wśród kotów sposób by dokuczyć nielubianemu współmieszkańcowi.
  • Skok w dal
    Skoki w dal pojawiają się często przy okazji pogoni za partnerem w zabawie.
  • Skok z zaskoczenia
    W tej zabawie jeden z kotów przywiera brzuchem do podłogi, by w odpowiednim momencie wybić się i skoczyć nagle na partnera.

Kocie zabawy mogą się czasem wydawać pozbawione celu, jednak im dłużej się im przyglądamy, tym stają się ciekawsze. A, jak widać, mamy co obserwować.  Powodzenia!

1 2