Klinika przyjazna kotom - Hospitalizacja

Istotne jest również, by miski z wodą czy jedzeniem stały w klatce jak najdalej kuwety i by były na tyle szerokie, by kot nie musiał ocierać się o ich krawędzie wibrysami, gdyż powoduje to spory dyskomfort. Aby zachęcić kota do jedzenia w okresie powrotu do zdrowia, lepiej jest nakładać mu częściej mniejsze porcje pożywienia niż rzadziej większe, którego resztki będą stały klatce przez dłudzy czas – kot na pewno się na nie skusi, a w dodatku może nabrać awersji do zbliżania się do miski. Nawet jeśli kot przyzwyczajony jest jedynie do spożywania suchej karmy, lekarze i behawioryści zalecają podawanie kotom dwóch rodzajów pokarmu do wyboru; mokra karma o temperaturze pokojowej oraz pożywienie zawierające dużą ilość białka i tłuszczy są zazwyczaj uważane przez koty za bardziej smakowite. Nowe pożywienie może także zainteresować chore niejadki, gdyż choć koty na dłuższą metę preferują znane sobie pożywienia,  badania pokazały, że wykazują zainteresowanie nową karmą w początkowym okresie jej podawania.

Kązdy kot ma inne zwyczaje i potrzeby. W klinice powinno brac sie to pod uwagę. Źródło: Shutterstock

Program Kliniki Przyjaznej Kotom zakłada również umieszczenie w izolatce specjalnej tablicy, na której umieszczone będą wszelkie informacje dotyczące zwyczajów żywieniowych hospitalizowanych kotów, ich upodobań do czesania czy zabawy, doświadczonych przez nie do tej pory zabiegów medycznych, higienicznych czy pielęgnacyjnych oraz informacje na temat ostatniego wypróżnienia, zmiany opatrunków czy podania leków. Powieszenie tablicy w widocznym miejscu umożliwia dobry przepływ informacji pomiędzy ludźmi opiekującymi się zwierzętami i zapobiega narażeniu kotów na powtórne wykonanie niektórych zabiegów. Świetnym z punktu widzenia kotów rozwiązaniem jest również ustalenie konkretnej osoby zajmującej się danym zwierzęciem lub chociaż ograniczenie liczby pracowników wchodzących do izolatki tak, by koty nie były zbyt często i niepotrzebnie niepokojone.

Program hospitalizacji zwierzęcia w klinice przyjaznej kotom zakłada także utrzymanie w izolatce odpowiedniej temperatury i wentylacji, prawidłowego oświetlenia oraz zainstalowanie w jej oknach i drzwiach specjalnych zabezpieczeń, które zapobiegną potencjalnym wypadkom i ucieczkom pacjentów. Ponadto klinika powinna być wyposażona w szereg narzędzi przystosowanych rozmiarowo do badania kotów. Istotnym elementem bezpieczeństwa i komfortu hospitalizowanych zwierząt jest również  ustalenie kto je karmi, podaje leki oraz zmienia opatrunki podczas dni i godzin zamknięcia kliniki, a następnie poinformowanie o tym klientów.

Choć wydaje się, że aby stworzyć klinikę przyjazną kotom potrzeba bardzo wielu zmian, tak naprawdę większość z nich nie jest wcale rewolucyjna czy kosztowna. Warto pamiętać, że im mniej koty będą stresowały się pobytem w klinice, tym szybciej będą wracały do zdrowia  i tym większe będzie zaufanie opiekunów kotów do pracy zespołu kliniki, co w długofalowej perspektywie zaowocuje częstszymi wizytami kontrolnymi, lepszym zdrowiem zwierząt a dodatkowo zwiększeniem się obrotów lecznicy.

1 2