CZ. I. Jak wybrać psiego sportowca?

 

Pasienie – w Polsce pieczę nad pracą psów pasterskich sprawuje Związek Kynologiczny w Polsce, który organizuje zawody z pasienia w stylu angielskim dla border collie i australijskiego kelpie. ZKwP przeprowadza także egzaminy i testy z pracy psów pasterskich w stylu fermerskich, z których wyłącza się border collie i australijskiego kelpie oraz testy z pracy psów pasterskich w stylu angielskim wyłącznie dla rasy border collie i australijskiego kelpie. Jest to dość trudny sport, a żeby go uprawiać potrzebne jest stado owiec lub innych zwierząt (np. gęsi). W Polsce wciąż istnieje bardzo mało ośrodków szkolący psy w tej dyscyplinie.

Treibball – to sport w którym psy (najczęściej ras pasterskich) zamiast zwierząt zaganiają piłki. Sport ten w Polsce jest prawie wcale nie znany.

PON zaganiający piłki http://www.youtube.com/watch?v=Vq0tWxEQfSA

Sporty bullowatych to dyscyplina dla wszystkich ras i psów w nierasowych w typie bull, powyżej 9 miesiąca życia. Bullowate mogą rywalizować w kilku konkurencjach:

  • Weight Pulling – przeciąganie ciężarów
  • High Jump – skok wzwyż do gryzaka
  • Weight Darg Pulling – przeciąganie na czas specjalnych sanek z obciążeniem
  • Wall Climbing – wspięcie do gryzaka po pionowej ścianie
  • Tug of War – przeciąganie liny przez dwa psy.

Źródło: http://gamberetto.blogspot.hu/
To widowiskowy sport, którego zawody organizowane są w Polsce mniej więcej od 10 lat, przez entuzjastów ras bullowatych jak wspomina Damian Grycuk ze Stowarzyszenia Miłośników Amerykańskiego Pit Bull Teriera. Od 2012 roku odbyły się pierwsze zawody z cyklu Pit Bull Show zorganizowane przez te Stowarzyszenie. Zawody te cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ wzięło w nich udział ok. 100 psów. Sport ten jak każdy inny wymaga przygotowania. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na trening kondycyjny i siłowy psa. W zawodach startować mogą już 9 miesięczne psy rasowe i nierasowe w typie bull. Sport ten w uprawianiu nie jest kosztowny i nie wymaga specjalistycznego drogiego sprzętu czy czasu na szkolenie. Damian ze Stowarzyszenia, które zajmuje się promowaniem tego sportu zapowiada, że w przyszłości będą chcieli prowadzić warsztaty mające na celu przygotowanie psich sportowców i ich właścicieli do tej siłowej dyscypliny.

Dog carting (zwany inaczej dog drafting) jest sportem w Polsce prawie nieznanym, a polega na ciągnięciu przez psa wózek. Wygląda to trochę jak powożenie, z tym że w tym wypadu ciągnie nie koń, a pies. Zawody dog cartingu rozgrywane są w klasach o różnym stopniu trudności i obciążeniu wózka. Zawody składają się z kilku etapów. W pierwszym sprawdza się posłuszeństwo psa – przywołuj się do z odległości ok. 35 m, w drugim ocenia się sposób ustawienia się psa przy dyszlu i jego gotowości do założenia uprzęży. W etapie trzecim i najważniejszym pies ciągnący wózek pokonuje tor przeszkód. Nie jest to łatwa dyscyplina, ponieważ ma rygorystyczny regulamin oraz wymaga długie przygotowania psa, specjalnego szkolenia i zakup dość drogiego sprzętu. Sądząc po licznych filmikach na YouTube dog carting uprawia się także rekreacyjnie.

Filmik dog carting http://www.youtube.com/watch?v=vz_aJNMuXAk&feature=relmfu

Sporty bardziej “intelektualne” to:

Obedience –to sportowe posłuszeństwo. Wbrew pozorom jest to trudny sport, w którym ocenia się precyzję wykonywanych ćwiczeń i chęć do współpracy psa z człowiekiem. Nie jest to drogi w uprawianiu sport, nie wymaga też specjalistycznego sprzętu, ale przygotowanie psa do najwyższej rangi zawodów międzynarodowych, czyli do klasy 3 wymaga aż 3 lat ćwiczeń! Wyszkolić psa do obedience można samemu jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności i wiedzę, jeśli nie musimy przynajmniej na początku ćwiczyć pod okiem dobrego instruktora.

Psy towarzyszące – mający chyba najdłuższą tradycję w Polsce sport, w którym ocenia się psie posłuszeństwo. PT w swoich ćwiczeniach przypomina obedience. Nie jest to kosztowny sport, kursy PT kosztują ok. 500-800zł i trwają 3-4 miesiące, a najczęściej do skutku, czyli prawidłowego wykonywania przez psa wszystkich ćwiczeń. Do PT nie potrzebujemy też specjalistycznego sprzętu, a jeśli mamy umiejętności sami jesteśmy w stanie przygotować psa do startu w egzaminie czy zawodach. Aby jednak muc wystartować w PT, musimy być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce,  a to wiąże się z niedużą roczną opłatą. Podobne zasady dotyczą innych psich dyscyplin sportowych nad którymi pieczę sprawuje ZKwP.

Rally-o to jedna z nielicznych dyscyplin psich sportów, która otwarta jest dla wszystkich psów nawet tych niepełnosprawnych, a także dla młodych przewodników czyli dzieci. Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com

Rally-o – jest kolejnym sportem, w którym ocenia się psie posłuszeństwo. Rally obedience często określa się mianem posłuszeństwa na luzie, ponieważ jest to sport znacznie mniej rygorystyczny od obedience. Dyscyplina ta łączy w sobie ćwiczenia z posłuszeństwa z elementami agility. Drużyna, na którą składa się pies i przewodnik mają za zadanie pokonać tor złożony z szeregu ćwiczeń-stacji. Przewodnik ma więcej przywilejów niż w tradycyjnym obedience i może chwalić, zachęcać psa do wykonania ćwiczeń, a przy niektórych stacjach podać mu nagrodę w postaci smakołyka. Jest to sport przeznaczony dla każdego psa i człowieka, nie zależnie od wieku czy niepełnosprawności, któregoś z członków psio-ludziej drużyny.

Dog Dancing, czyli taniec z psem – ten bardzo widowiskowy sport, nie wiedzieć czemu, w Polce dopiero stawia swoje pierwsze kroki. W tańcu z psem para przewodnik i pies wspólnie wykonują układ taneczny w takt wybranej przez siebie muzyki. Sekretem tańca z psem jest wykonywanie różnorodnych sztuczek, figur czy ewolucji przez psa na polecenie przewodnika (zazwyczaj są to komendy optyczne). W tańcu z psem wyróżnia się dwa typy: heelwork to music, jest wykonywaniem przez psa różnych figur podczas chodzenia przy nodze właściciela oraz freestyle, który daje szersze pole do popisu w zaprezentowaniu umiejętności psa nawet w dużej odległości od przewodnika. Programy tańca z psem oceniane są przez sędziów względem odpowiednio dobranej muzyki, figur obowiązkowych i dowolnych, układu, posłuszeństwa psa i wrażenia ogólnego. Taniec z psem to niedroga dyscyplina sportowa w którą głównie inwestuje się czas i mnóstwo smakołyków. W Polsce niewiele jest ośrodków mających w swojej ofercie kursy tańca z psem, więc głównie jesteśmy „skazani” na samodzielne ćwiczenie i podpatrywanie mistrzów, np. na YouTube.

Dummy – to kolejna świeża w Polsce dyscyplina sportowa przeznaczona wyłącznie dla ras z grupy retrieverów, czyli ras psów wyhodowanych w celu aportowania. Zawody Dummy dla retrieverów odbywają się na sztucznych aportach (zw. dummy), których celem jest sprawdzenie predyspozycji i umiejętności typowych dla tej grupy psów. W dummy rozgrywa się kilka konkurencji mających na celu sprawdzenie psa w aportowaniu z lądu i wody. Sprawdzenie jego umiejętności zapamiętywania upadku dummy, przynoszenia ich w określonej kolejności, reagowania na aporty kierunkowe. W dummy ocenia się poprawne wykonanie przez psa ćwiczeń oraz jego współpracę z przewodnikiem. Dummy jedna z najtańszych do uprawiania dyscyplin sportów konologicznych. Wystarczy zainwestować w aporty dummy i czas na ćwiczenia. Psa możemy szkolić pod okiem fachowca lub sami.

Longiertraining – dyscyplina w Polsce w ogóle nie praktykowana, która polega na wykonywaniu przez psa poleceń przewodnika znajdującego się w dużej odległości od psa i stojącego w specjalnym ringu.

Psy Towarzysząco-Tropiące – nad tą dyscypliną pieczę sprawuje ZKwP. Ocenia się w niej elementy posłuszeństwa psa oraz jego pracę węchową. Bardzo fajna i przydatna dyscyplina sportowa, którą większość psów bardzo lubi, ponieważ tropienie leży w ich naturze! To sport w Polsce dobrze znany, więc mamy możliwość szkolić psa w tym kierunku, ponieważ wiele ośrodków szkolenia kursy PTT ma w swojej ofercie. To sport który wymaga specjalnego szkolenia i czasu, aczkolwiek nie jest drogi w uprawianiu.

Sporty dla psów myśliwskich – jest ich naprawdę bardzo wiele, dlatego ich omówienie zasługuje na osobny artykuł...
 

ŹRÓDŁA: Dummy, http://zkrainytyci.pl; Dummy w DOGadajcie się, http://dogadajciesie.pl; www.zkwp.pl; www.psiok.pl; www.latajacepsy.pl; Idea rally, http://www.rally-o.pl; ABC dogtrekkingowca, http://www.dogtrekking.com.pl; www.pitbullcrew.pl; Paulina Łukaszewska, Wybierzemy sport twojemu psu i tobie (berneńczyk Aster), „Mój Pies”, 2012, nr 5(248), s. 22;

1 2