Czym się objawia i charakteryzuje Caterwauling

Caterwauling to nazwa charakterystycznego miauczenia kotów. W potocznym rozumieniu oznacza on "zawodzące miauczenie". Taki sposób kociej komunikacji zawsze ma jakiś cel, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na naszego pupila, jeśli zachowuje się inaczej niż dotychczas. Koty z natury są tajemnicze i skryte, potrafią również kryć swój ból. Dlatego powinniśmy bardziej zainteresować się zwierzakiem, jeśli na swój koci sposób woła o pomoc lub naszą uwagę. 

Źródło: Designed by Freepik

Czym się objawia i charakteryzuje Caterwauling?

Caterwauling posiada nie jedno oblicze. Zaobserwowany u kota, może mieć zupełnie błahą przyczynę lub wręcz przeciwnie, może oznaczać, że nasz pupil cierpi. Każde odmienne zachowanie zwierzęcia ma swój powód i warto mu się przyjrzeć bliżej. Kiedy możemy zaobserwować caterwauling u kota? 

  • Gdy nasz kot odczuwa ból...

Przyczyną smętnego zawodzenia u kota może być choroba. Jeśli kot odczuwa ból, stanie się apatyczny, będzie unikał kontaktu, a swój stan będzie obwieszczał właśnie poprzez specyficzne pomiaukiwanie lub gaworzenie. Wówczas należy jak najszybciej zabrać pupila do weterynarza, aby wykluczyć ewentualną chorobę. 

  • Gdy kot ma w głowie amory...

Jeśli nasze koty lub kotki nie są kastrowane, ani sterylizowane, mogą w pewnym okresie życia wykazywać chęć do spółkowania z osobnikami płci przeciwnej, przy czym robią dość dużo hałasu. Kotki w czasie rui przeciągle miauczą, by przywołać partnera. Osobniki, które dopiero wchodzą w fazę przygotowania do rozmnażania, nie są zorientowane co się z nimi dzieje, dlatego wywołuje to stres i zdezorientowanie. Skutkuje to również donośnym miauczeniem. W ten sam sposób koty nawołują samiczki. Odgłosy tego typu mogą wydawać się dość przerażające. Jednak nie jest to powód do obaw, że naszemu kotu dzieje się krzywda. Jeśli chcemy zapobiec kocim serenadom oraz pojawieniu się malutkich kotków w zaciszu domowym, należy udać się z naszym pupilem do weterynarza w celu przeprowadzenia kastracji, bądź sterylizacji. 

  • Gdy chce zwrócić na siebie uwagę...

Miauczenie kocura nie zawsze ma podłoże w chorobie, czy innych dolegliwościach. Często jest tak, że nasz kociak chce po prostu zwrócić na siebie naszą uwagę. Mimo, iż koty to zwierzęta tajemnicze i wiecznie podążają swoimi drogami to często potrzebują naszej uwagi, pieszczot lub zabawy. Koty potrafią też donośnie miauczeć, gdy najzwyczajniej w świecie są głodne i chcą jeść. Koty są bardzo sprytne i potrafią za pomocą specyficznego miauczenia próbować "terroryzować" właścicieli, aby uzyskać to czego chcą. Jeśli odpowiednio zaopiekujemy się zwierzęciem, nie będzie ono głodne, ani spragnione, a próby uporczywego miauczenia będą oznaczały tylko jego łakomstwo.

  • Gdy kot czuje zagrożenie...

Koty to zwierzęta, które przyzwyczajają się do danego otoczenia i traktują je jako swoje terytorium. Jeżeli wyczują w pobliżu obce osobniki, mogą miauczeniem podejmować próby odstraszenia niepowołanego gościa. Konfrontacja z obcym kotem często kończy się bójką. Podobne dźwięki kot może wydawać jeśli usilnie chce wyjść na dwór, gdy zauważy "intruza" przez okno. Najlepiej wtedy podjąć próby odwrócenia uwagi pupila. Kot będzie specyficznie miauczał również, gdy będzie czuł się zagrożony lub mocno wystraszony.

  • Gdy kot jest wrażliwy lub czuje się niepewnie...

Koty bardzo przywiązane do swoich właścicieli i osób, z którymi przebywają na co dzień są bardzo wrażliwe. Dlatego gdy poczują brak obecności człowieka stają się smutne i obwieszczają to za pomocą caterwaulingu. Podobnie kot może zachowywać się, gdy zmienimy miejsce zamieszkania. Koty przywiązują się również do otoczenia, w którym stale przebywają. W przypadku, gdy miejsce będzie obce dla naszego pupila i będzie czuł się niepewnie, poinformuje nas o tym właśnie takim miauczeniem. Warto wtedy poświęcić więcej uwagi pupilowi i zapewnić go, że może czuć się bezpiecznie. 

  • Gdy kot czuje stres lub tęsknotę...

Zawodzące miauczenie będzie występować również u kotów, które czują się z jakiegoś powodu zestresowane. W przypadku uczucia zagrożenia, koty mogą reagować przeciągłym miauczeniem. Podobnie koty reagują na samotność, tęsknotę za właścicielem i wszelki ból psychiczny. Koty potrafią przywiązywać się również do innych zwierząt. Jeśli zabraknie owego "kociego przyjaciela", wówczas także zaobserwujemy zjawisko caterwaulingu. 

  • Gdy kot dożywa sędziwego wieku...

Koty mogą specyficznie miauczeć, gdy już są po prostu stare. Wraz z wiekiem charakter kota może się zmieniać oraz może mu doskwierać coraz więcej dolegliwości. Pogarszają się również funkcje poznawcze. Nazywa się to, tak jak u ludzi demencją starczą. U starszych kotów dochodzi do zaniku komórek w mózgu, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie poznawcze kota oraz pamięć. Dlatego koty zaczynają mieć problemy z orientacją, zarówno na zewnątrz, jak i w najbliższym otoczeniu. Coraz częściej mogą krótko pomiaukiwać lub donośnie zawodzić, jeśli będzie im źle i nie będą mogły się odnaleźć. Takim miauczeniem kot obwieści nam także to, że coś mu dolega i potrzebuje pomocy. 

Czy może być niebezpieczny?

Caterwauling u kotów nie jest niczym groźnym, jednak jeśli takie zjawisko wystąpi u naszego pupila warto mu się przyjrzeć bliżej. Może się tak zdarzyć, że nasz kot za pomocą przeciągłego, uporczywego miauczenia próbuje zwrócić na siebie uwagę lub wymóc na właścicielu to czego chce. Jeśli dobrze znamy swojego podopiecznego, z pewnością będziemy potrafili odróżnić "koci terror" od poważnej sytuacji. Zjawisko caterwaulingu zaobserwujemy też u kotów, które są chore i doskwiera im ból. Jeśli specyficznemu miauczeniu towarzyszy zmiana zachowania kota, jest on ospały, apatyczny i unika kontaktu, należy wtedy zabrać go jak najszybciej do lekarza. W ten sposób uchronimy pupila przed cierpieniem lub w wypadku choroby odpowiednio szybko wdrożymy leczenie.