Czym się kierować w wyborze imienia dla psa

Ratlerek o imieniu Brutus albo dog argentyński wabiący się Ciapek. Coś tu mi zgrzyta… a Wam? Imię Twojego przyjaciela to coś, co zostanie z Wami na zawsze, więc wybór imienia powinien być przemyślany. Czym się wobec tego kierować ?

Źródło: shutterstock

Rasa psa i wynikający z niej temperament

Twój czworonożny przyjaciel też ma cechy charakterystyczne dla swojej rasy. Moim zdaniem jest to jedna z podstawowych kwestii, którymi powinieneś się kierować w wyborze imienia. Do żywiołowego bordera nie będzie raczej pasować takie samo imię, co do kanapowego mopsa.

Oczywiście możesz nazwać krwiożerczo wyglądającego bulteriera “Puszek” ;) ale czy o to chodzi, żeby było komicznie? Mówi się, wprawdzie, że imię wpływa na charakter, ale nie dajmy się zwariować.

Dynamika imienia

Jeśli interesujesz się zwierzętami, zapewne wiesz doskonale, że reagują one na specyficzne dźwięki. Z imionami jest podobnie. Imię psa powinno być krótkie i zawierać spółgłoski takie jak s, sz, r, bo takie litery najlepiej wychwytuje psie ucho. Krótkie imię łatwiej zapamięta Twój przyjaciel. Moja rada przy nauce imienia - nagradzaj na początku wszelkie przejawy zainteresowania po wypowiedzianym imieniu. Pomocny może okazać się również kliker. Skupia on uwagę.

Twoje preferencje

 Na ostatnim miejscu powinny się znaleźć Twoje preferencje. Ciapek, Saba, Ramzes czy Nymeria będą członkami Twojej rodziny, a Wy będziecie ich stadem. Pomyślcie jakie imiona lubicie, z czym kojarzyć Wam się będą Pchełka, Nora czy Tropik, czy to miłe skojarzenia? Czy imię jest radosne i wywoływać będzie uśmiech? Krótko mówiąc, czy będzie Wam razem dobrze?

Propozycje imion znajdziecie w Imienniku.