Czym kierować się przy wyborze szkoły dla psa?

Ani Związek Kynologiczny w Polsce, ani żadna inna organizacja nie jest w stanie kontrolować istniejących i powstających ośrodków szkolenia psów. Dlatego sami musimy sprawdzić szkołę, w której chcemy wyszkolić sobie psa.


Źródło: Shutterstock

Najprościej poszukiwania rozpocząć w Internecie. Nie podejmujmy jednak wyboru ośrodka tylko po przejrzeniu jego strony internetowej i umieszczonej na niej oferty. Do wybranej w Internecie szkoły wybierzmy się osobiście.

Dobry ośrodek bez problemu umożliwi nam zwiedzenie miejsca szkolenia oraz pozwoli nam przyjrzeć się prowadzonym przez siebie zajęciom. Jego instruktorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie nasze pytania. Odwiedzając szkołę możemy też popytać uczestniczących w szkoleniu właścicieli psów o opinię dotyczącą ośrodka - co sądzą o szkole, instruktorze i czy widzą już efekty pracy z psem.

Zanim zdecydujemy się na ośrodek szkolenia dowiedzmy się o nim jak najwięcej. Sprawdźmy:

Wybierając ośrodek szkolenia psów należy zwrócić uwagę na:

  • Pracę i kwalifikacje instruktorów
  • Organizację szkolenia
  • Czas i zakres kursu
  • Miejsce szkolenia
  • Metody szkolenia

Czy instruktorzy, którzy tam szkolą, mają uprawnienia szkoleniowe, tzn. odbyli jakieś kursy trenerskie i instruktorskie. Jakie posiadają doświadczenie. Czy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Żeby to sprawdzić, zapytajmy jak często uczestniczą w seminariach trenerskich. Niektórzy instruktorzy legitymują się posiadaniem licencji wydawanej przez ZKwP. Jej zdobycie trwa dość długo i zapewnia pewną jakość szkolenia prowadzonego przez posiadacza licencji. Jednak brak tego dokumentu wcale nie przesądza o tym, że instruktorzy nie mają odpowiednich kwalifikacji! W Polsce i za granicą istnieje wiele placówek szkolących psich trenerów.

Przyjrzyjmy się pracy instruktora. Czy służy pomocą, jest wymagający, czy dobrze tłumaczy? Czy psy dobrze na niego reagują. Czy właściciele słuchają jego rad i czy go lubią? Odpowiedzmy sobie, czy chcielibyśmy z takim człowiekiem współpracować. Czy chcielibyśmy, by uczył nas i naszego psa?

Uprawnienia to nie wszystko. W szkoleniu psów musi być zachowana pewna równowaga pomiędzy ćwiczeniami, zabawą i budowaniem więzi z przewodnikiem. Poza tym ćwiczenia powinny być ciekawe przede wszystkim dla psów, bo one dość szybko się nudzą. Znudzony pies jest zniechęcony do ćwiczenia i odmawia wykonywania komend. Zwróćmy też uwagę na przerwy. Psy szybko się też męczą, szczególnie w upalne dni. Przerwy na odpoczynek powinny być dość częste i dostosowane do wieku zwierząt. W ich trakcie psy powinny być pod stałą opieką i nadzorem właścicieli, by nie stanowiły zagrożenia dla siebie, innych psów i ludzi. Ponadto kursanci powinni otrzymywać materiały szkoleniowe, plan zajęć, a także zadania do domu. Zwróćmy też uwagę na liczbę osób i psów w grupie. Duże, przepełnione grupy obniżają i opóźniają proces szkolenia. Najlepiej gdy grupy liczą po 6-10 osób.

Dobrze prowadzone szkolenie jest gwarancją sukcesu w wyszkoleniu psa. Źródło: Shutterstock

Kolejną sprawą jest czas trwania kursu i jego zakres. Kurs rozplanowany na 3-5 miesięcy na półmetku powinien już dać efekty pracy z psem. Jeśli po 3 miesiącach pies nie nauczył się prawie niczego, możemy być pewni, że szkolenie to jest nieskuteczne. Oferty sugerujące wyszkolenie psa w ciągu zaledwie 6-8 godzin należy traktować niepoważnie.

Przyjrzyjmy się miejscu szkolenia. Czy szkoła ma swój własny ogrodzony teren bądź halę, czy zajęcia odbywają się np. w parku. Czy teren ten jest bezpieczny dla ludzi i psów?

Sprawdźmy metody szkolenia danego ośrodka. O ile większość ośrodków prowadzi już szkolenia metodami pozytywnymi, to często szkoły różną się od siebie sposobem nagradzania. Niektórzy preferują szkolenie klikerowe, które dla psów jest bardzo proste, ale niestety dość trudne do opanowania przez ludzi. Inni szkoleniowcy do wzmacniania używają pochwał słownych, smakołyków czy zabawek. Ośrodkom szkolącym metodami „nagrody i kary”, gdzie psy szarpane są na kolczatkach powinniśmy podziękować.

Jeśli wybieramy się na szkolenia specjalistyczne, zwróćmy uwagę, czy nie oferują one zbyt dużego zakresu specjalności i czy mają specjalistów z każdej dziedziny.

Na koniec sprawdźmy także, czy szkolenie kończy się egzaminem, a jeśli tak, to kto go przeprowadza. Nie oszczędzajmy czasu na wybór odpowiedniej szkoły dla nas i naszego psa. Dobra szkoła to pewne i solidne szkolenie, z efektów którego z pewnością będziemy zadowoleni.
 

ŹRÓDŁA: Paweł Rochowicz, Inwestycja w edukację, „Przyjaciel Pies”, 2012 nr 4(162), s.22-26;