Czym jest dietetyka?

Dietetyka jest stosunkowo starą dziedziną nauki, jednak największe zainteresowanie wzbudza od niedawna. Naukowcy regularnie odkrywają coraz to nowe fakty dotyczące wpływu jedzenia na zdrowie, nastrój i nasz organizm.

Źródło: Cornstock / Thinkstock

Choć dietetyka na pozór wydaje się nauką niezbyt skomplikowaną i łatwą w odbiorze, zagadnienie to ma powiązania z wieloma dziedzinami medycyny. Ponadto większość tez stawianych w dziedzinie dietetyki zwierząt opiera się na wnioskach z dietetyki człowieka. Większość założeń jest oczywiście jednakowa dla większości ssaków, jednak w stosunku do kotów powinniśmy być ostrożni i nie sugerować się tym, że jeśli nam coś nie szkodzi, to nie zaszkodzi też kotu.

Do głównych zadań dietetyki należy określenie zasad żywienia tak zdrowego, jak i chorego organizmu. Zasady te mogą się nieznacznie różnić w stosunku do poszczególnych organizmów, nie tylko w obrębie gatunku czy rasy, ale i w odniesieniu do indywidualnego organizmu. Zastosowanie zasad dietetyki poprzedza najczęściej ocena stanu odżywienia i dostosowanie tych zasad do obecnego stanu organizmu, a następnie powolne zmiany w wybranym kierunku (dietetyce w większości szkodzi pośpiech: organizm musi mieć czas na przyzwyczajenie się do pracy). Dietetyka zajmuje się także biochemicznymi i biofizycznymi mechanizmami żywienia, czyli tym, jak przebiega trawienie, co wpływa na polepszenie przebiegu tego procesu, a co go pogarsza.

Niezmiernie ważnym aspektem dietetyki jest badanie i zapobieganie chorobom zależnym od żywienia. U kotów takim przykładem jest niewydolność nerek,  wręcz plaga naszych czasów. Schorzenie to pojawia się bardzo często w wyniku stosowania karm z dużą ilością węglowodanów.

Dietetyka, choć czasem niedoceniana, jest w stanie poprawić rezultaty farmakoterapii, a we wczesnych etapach choroby nawet ją zastąpić. Dzieje się tak dzięki naturalnej skłonności organizmu do regeneracji. Dosyć nową dziedziną dietetyki jest psychologia żywienia, kiedyś odnoszona tylko do człowieka. Niezaprzeczalne jest jednak, że kot też może cierpieć na anoreksję, lub objadać się w wyniku stresu.

Dietetyka, naturalnie powiązana z wieloma dziedzinami medycyny, stale się rozwija. Dzięki temu, śledząc nowinki żywieniowe oraz dostosowując je do naszego kota, możemy bardziej świadomie odżywiać naszego pupila, a co za tym idzie uniknąć wielu chorób, które kiedyś nie były wiązane z żywieniem. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i wszelkie nowe, niepoparte doświadczeniem reguły żywienia stosujmy z rozwagą.