Czy Twój kot jest szczęśliwy?

17 lutego to wyjątkowy dzień w kalendarzu wszystkich szczęśliwych właścicieli mruczków. Międzynarodowy Dzień Kota, który dziś obchodzimy, to nie tylko okazja do tego, by sprezentować swojemu pupilowi jego ulubioną przekąskę, ale także dobry moment, by zastanowić się nad tym, czy nasz ukochany miauczek jest rzeczywiście szczęśliwy. Jak to sprawdzić? Oto 10 wskazówek!

Źródło: pixbay.com

Na pewno nie raz, nie dwa spoglądałeś w oczy swojemu ukochanemu mruczkowi, zastanawiając się, co czuje i co myśli w danej chwili. Czy jest mu z Tobą dobrze? Czy ma wszystko, czego potrzebuje? Czy nic mu nie dolega? Czy jest szczęśliwy tu i teraz, pod Twoim dachem? Niestety Twój pupil nigdy sam nie odpowie na te pytania, ale jeśli będziesz go dobrze obserwował, odpowiedź może okazać się prosta.

Oto 10 oznak, które sygnalizują, że Twój kot jest szczęśliwy!

1. Kiedy patrzy na Ciebie, stawia uszy i przymyka delikatnie oczy

Wyobraź sobie taką sytuację: siedzisz sobie spokojnie i pijesz kawę, Twój kot siada naprzeciw Ciebie, stawia uszy. Wpatruje się w Ciebie nieruchomo, a gdy napotyka Twój wzrok, mruga oczami powoli. To może oznaczać tylko jedno: że jest spokojny, rozluźniony i jest mu dobrze w Twoim towarzystwie.

2. Dba o swoją i... Twoją toaletę

O tak, koty lubią czuć się dobrze we własnej skórze. Kot, który dobrze się czuje, dba o siebie, wykonuje regularnie swoją toaletę, czyli myje swoje futerko. Ale nie tylko swoje. Koty, które dobrze się ze sobą czują, liżą siebie nawzajem. Jeśli zdarza mu się więc lizać także Ciebie, to oznacza, że jest mu z Tobą bardzo dobrze, ma do Ciebie zaufanie i szanuje Ciebie jak... siebie samego.

3. Robi Ci prezenty

Czy zdarzyło się, że na swojej wycieraczce znalazłeś półżywego ptaszka albo myszkę? A jeśli Twój pupil nie wychodzi na dwór, to może przyturlał rolkę papieru? No cóż, te wszystkie trofea są prezentami, które mruczek przyniósł dla Ciebie. Jesteś dla niego ważny i jest mu dobrze w Waszej relacji.

Źródło: Shutterstock
 

4. Kładzie się na plecach i odsłania swój brzuch w Twojej obecności

Kiedy kot odsłania swój brzuch, a łapki trzyma w powietrzu, to znaczy, że ma do Ciebie całkowite zaufanie. Jest odprężony i nie czuje żadnego zagrożenia. Jest szczęśliwy. Z radością odda się Twoim pieszczotom.

5. Gdy eksponuje swoje... cztery litery

No cóż. Kocia natura rządzi się swoimi prawami. Należy jednak pamiętać, że odsłanianie przez kota miejsc intymnych i wrażliwych sygnalizuje jego wielkie zaufanie do właściciela oraz poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: Photo credit: kevin dooley / Foter.com / CC BY

6. Łasi się do Ciebie

Pewnie doskonale znasz ten rytuał. Wchodzisz do domu, Twój kot przybiega jak szalony i zaczyna ocierać się o Twoje nogi. Pokazuje Ci w ten sposób swoje przywiązanie, ale nie tylko. Pocierając swoim ciałem i pyszczkiem wydziela feromony, znacząc w ten sposób swój teren. Innymi słowy daje komunikat otoczeniu, że to JEGO właściciel, a on jest JEGO kotem. Podobne zachowanie towarzyszy mruczkom także podczas karmienia, gdy np. trzymamy w ręku puszkę z jedzeniem. Jedno jest wówczas pewne: Twój kot jest zachwycony!

7. Kocie "murmurando"

Każdy kociarz uwielbia ten stan, gdy kot leży sobie wygodnie na jego kolanach i słodko mruczy. Twój pupil jest wówczas całkowicie rozluźniony i niewątpliwie szczęśliwy. Czuje się bezpieczny i zrelaksowany. Warto jednakże pamiętać, że intensywne mruczenie może być w niektórych sytuacjach przeciwnym sygnałem, gdy kot jest zestresowany i szuka ukojenia. Wystarczy jednak baczna obserwacja mruczka, by móc odróżnić twe dwa odmienne stany naszego pupila.

8. Ugniatanie

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem mruczka, na pewno znasz to specyficzne zachowanie kota. Jeśli Twój pupil kładzie się na Tobie i zaczyna w charakterystyczny sposób ugniatać Twój brzuch, to znak, że jest całkowicie Tobie oddany. A jeśli przychodzi i kładzie się obok Ciebie - czuj się doceniony. To największy komplement, jaki mogłeś od niego dostać! Ugniatanie u kotów zawsze wiąże się z przyjemnością - to zachowanie typowe dla małych kotków, które jedząc, ugniatają pierś matki, by pobudzić przepływ pokarmu.

Źródło: Pexels

9. Jest aktywny i chętny do zabawy

Zdrowy i szczęśliwy kot to kot, który daje upust swojej energii podczas zabaw. Jeśli inicjujesz zabawę, a on natychmiast reaguje na Twoją zachętę, możesz być pewien, że jest w tym momencie po prostu zachwycony.

10. Ma apetyt

Niby banał, ale jakże istotny. Szczęśliwy kot to zdrowy kot. A zdrowy kot ma zawsze dobry apetyt. Apetyt na jedzenie i na życie!

 

Pomysł na prezent?Źródło: butik.zpazurem.pl
  

Źródło: butik.zpazurem.pl


Źródło: butik.zpazurem.pl
 

 

 

Źródło: www.wamiz.com