Czy trudno jest być psem przewodnikiem?

Pies przewodnik to nie tylko odpowiedzialny towarzysz, ale i prawdziwy przyjaciel. Na teście do tego 'zawodu' poległby niejeden ludzki towarzysz.

Źródło: Shutterstock

 Kiedy myśli się o psach przewodnikach, pierwsze co przychodzi na myśl to jak trudne i długotrwałe musi być wytrenowanie psa. Ale czy zastanawialiście się jak ciężka dla psa musi być praca z osobą niewidomą/niepełnosprawną.

Ten filmik pokazuje, że de facto żaden człowiek nie jest w stanie zastąpić psa przewodnika. Bo nikt z nas nie będzie pracował 24/7, bez wakacji i bez pensji. Wszyscy  kandydaci na stanowisko przewodnika odpadają już na pierwszych pytaniach. Jedynie mały labradorek nadaje się do tej pracy.

 

 

Guide Dogs NSW/ACT to organizacja, która zajmuje się trenowaniem psów do pracy w roli przewodnika, ale nie tylko. Po pierwsze nie tylko niewidomi potrzebują pomocy psa – również ludzie z upośledzonym wzrokiem, dzieci i dorośli upośledzeni fizycznie, bądź społecznie wyizolowani z powodu wieku czy choroby, na tyle, że potrzebują pomocy w codziennym życiu.  Po drugie, nie wystarczy wytrenować psa, trzeba też nauczyć człowieka z nim pracować, pomóc w nauce poruszania się z białą laską, czy używania innych udogodnień, dających poczucie większej niezależności.

Etykieta

Przeglądając ich stronę można trafić na jeszcze jedna ciekawą rzecz: etykietę – czyli jak się zachować w stosunku do człowieka z psem przewodnikiem i jak pies przewodnik powinien się zachowywać wobec innych. Praca w tandemie wymaga ogromnego skupienia zarówno ze strony psa jak i człowieka. Nieprzemyślanymi zachowaniami, nawet w dobrych intencjach, możemy bardziej przeszkadzać  niż pomagać.

Źródło: flickr.com
 Oto zasady zachowania się wobec człowieka z psem przewodnikiem:

  • pies przewodnik nie może być w centrum uwagi. Nie wolno go głaskać, karmić, wołać! Takim zachowaniem można zmarnować miesiące treningów;
  • nie wolno łapać osoby niewidomej albo psiej smyczy. Jeśli chcesz pomóc – najpierw zapytaj!
  • jeśli pomagasz, zawsze stój po przeciwnej stronie człowieka niż pies przewodnik;
  • jeśli sam masz psa, upewnij się, że nie będzie zanadto rozpraszał psa przewodnika, że nie jest dla nikogo zagrożeniem. Ostrzeż niewidomego, że masz psa;
  • pamiętaj, że pies przewodnik może wchodzić gdziekolwiek chce jego pan. Nie obowiązują go zakazy o nieprowadzaniu psów.

Jak powinien się zachowywać pies przewodnik?

  1. Na stronie Guide Dog NSW/ACT piszą, że po pierwsze powinien zachowywać się: dobrze;
  2. jeśli nie pracuje to siedzi w miejscu, nie oddala się od człowieka, nie zaczepia ludzi i innych zwierząt;
  3. nie żebrze o jedzenie, nie gryzie patyków, generalnie nic nie wolno mu robić;
  4. powinien zawsze reagować na komendy właściciela.
z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem