Czy psy potrzebują czworonożnych przyjaciół?

Wielu opiekunów psów zastanawia się, czy ich pupile potrzebują do pełni szczęścia i prawidłowego rozwoju czworonożnych przyjaciół? Jak się okazuje, nie jest to wcale konieczne, gdyż psy w inny sposób niż ludzie postrzegają kwestię przebywania z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Dlatego stosunkowo często mają miejsce sytuacje, gdy bliski sercu czworonoga staje się na przykład kot. Z kolei jeśli nasz pupil nie przejawia wyraźnej chęci zapoznania czworonożnego przyjaciela, nie powinniśmy go do tego zmuszać.

Los psów od wieków uzależniony jest od ludzi Los psów od wieków uzależniony jest od ludzi Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Niektórzy ludzie sądzą, że skoro psy są spokrewnione z wilkami, podobnie jak one posiadają silny instynkt stadny i potrzebują regularnego kontaktu z innymi czworonogami. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej. Psy najczęściej same wybierają sobie osobę, którą uważają za najlepszego przyjaciela. Często jest to ich opiekun, ale może zostać nim także ktoś inny spośród domowników lub zwierzątko mieszkające w domu, niekoniecznie pies. Niemniej zazwyczaj przyjacielem psa zostaje człowiek lub zwierzę, które spędza z czworonogiem większość czasu. Czasami dzieje się też tak, że nasz pupil zaprzyjaźnia się z innymi zwierzakiem ze względu na silne przeżycie, które było jego udziałem. Dotyczy to między innymi takich sytuacji, gdy suczka zaczyna opiekować się porzuconym szczeniakiem czy kociakiem. 

Psy w przeciwieństwie do wilków przeszły długi proces socjalizacji. W rezultacie ich charakter uległ przeobrażeniu, podobnie jak potrzeby emocjonalne. Węgierski naukowiec Eötvös Lorand z uniwerystetu w Budapeszcie badał relacje pomiędzy ludźmi i czworonogami. Z jego doświadczeń wynikało, że zwierzęta traktują swoich opiekunów podobnie jak dzieci swoich rodziców. Faktem jest, że od wielu wieków los czworonogów zależał w znacznej mierze od ludzi i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała ulec zmianie.

 

Źródło: Moderndogmagazine.com