Czy psy potrafią wyczuć raka?

Węch jest najważniejszym zmysłem u psów. Żyją one w świecie zapachów, tak samo jak człowiek żyje w świecie obrazów. Zmysł ten jest u psa tak niesamowicie rozwinięty, że wykorzystuje się go do wykonywania przeróżnych zadań, takich jak np. wykrywanie materiałów wybuchowych czy odszukiwanie zaginionych. Badacze przypuszczają, że wyczuwany przez psy zapach pochodzi z wydzielanych przez mocz substancji lotnych. Ludzie nie są w stanie go wyczuć, gdyż mają zaledwie pięć milionów komórek węchowych,  psy posiadają ich zaś nawet do 300 milionów.

 
Psy słyną z niesamowitego węchu Psy słyną z niesamowitego węchu Źródło: Shutterstock

Badania nad wykorzystaniem czworonogów do wykrywania chorób nowotworowych są prowadzone od kilku lat w różnych miejscach na świecie. Co ciekawe – także w Polsce w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu szkoli się psy do wykrywania markerów zapachowych raka płuc, piersi oraz czerniaka. 

W jednym z ostatnio przeprowadzonych badań psy zidentyfikowały poprawnie 90 procent próbek. Zatem ich skuteczność przewyższa niektóre standardowe markery nowotworowe. Oczywiście psy nie mogą zastąpić pełnej diagnozy medycznej, ale doskonale nadają się do badań przesiewowych i to głównie w krajach, gdzie dostęp do nowoczesnej aparatury jest utrudniony.