Czy psy komunikują się ze sobą za pomocą wzroku?

Większość ludzi potrafi bez problemu określić samopoczucie i intencje drugiej osoby patrząc jej głęboko w oczy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że podobne umiejętności posiadają także czworonogi. Zdaniem wielu ekspertów psy stworzyły nietypowy sposób komunikacji, w którym główną rolę odgrywa ich wzrok.

Oczy psa zdradzają zazwyczaj jego nastrój i samopoczucie Oczy psa zdradzają zazwyczaj jego nastrój i samopoczucie Źródło: Shutterstock

Naukowcy pracujący w Tokyo Institute of Technology i na uniwersytecie w Kioto przeanalizowali zdjęcia twarzy dwudziestu pięciu dziko żyjących zwierząt blisko spokrewnionych z psami. Wszystkie fotografie wykonano za pomocą doskonale ukrytych i odpowiednio zamaskowanych aparatów. Pod lupę wzięto między innymi wilki, kojoty, lisy, australijskie psy dingo, południowoamerykańskie psy leśne, afrykańskie likaony oraz japońskie czworonogi o nazwie tanuki.

Po dokładnym przeanalizowaniu zdjęć okazało się, że istnieją wyraźne różnice w sposobie patrzenia pomiędzy czworonogami żyjącymi samotnie i tymi polującymi w stadach. Naukowcy uważają, że podczas pościgu za ofiarą, dziko żyjące zwierzęta są w stanie w ułamku sekundy porozumiewać się ze sobą za pomocą samego spojrzenia. Dzięki temu osiągają większą skuteczność w polowaniu. Wzrok może służyć także niektórym psom do ostrzegania innych czworonogów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Ponadto badacze stwierdzili, że psy domowe są skłonne przekazywać swoje emocje poprzez wzrok znacznie częściej niż większość ich dziko żyjących krewnych. Wynika to przede wszystkim z doświadczeń zdobytych podczas zamieszkiwania z ludźmi. Czworonogi, których przodkowie mieli kontakt z człowiekiem są świadome tego, że poprzez odpowiednie wpatrywanie się w swojego opiekuna mogą zyskać jego przyjaźń czy otrzymać od niego nagrodę, na przykład w postaci ulubionego przysmaku. Dlatego inteligentne zwierzęta po udomowieniu, rozwinęły umiejętność niewerbalnej komunikacji. Wielu opiekunów psów z pewnością potwierdzi, że często wystarczy im samo spojrzenie ich ulubieńca do dokładnego określenia jego samopoczucia, a nawet zamiarów.

 

Źródło: News92fm.com