Czy psy chorują na "ludzkie" choroby, cz. II?

Czy psy chorują na "ludzkie" choroby? Część I.

Czy pies może chorować na “ludzkie” choroby? Oczywiście, że tak. Bywa, że nie przypisujemy jakichś objawów danej chorobie, przez co ona się pogłębia i stan psa się pogarsza. Oto kilka schorzeń, które dotykają psy podobnie jak ludzi, a ich objawy są również zbliżone.

Źródło: Shutterstock

Łupież

Jego przyczyny mogą być inne niż u człowieka, ale objawy są takie same. Trzeba przyjrzeć się karmie psa, stanowi jego skóry, higienie (jak często i czym jest myty, jak często jest czesany), czy nie ma na skórze pasożytów. Weterynarz stwierdzi też, czy pies nie ma choroby endokrynologicznej, np. niedoczynności tarczycy.

Cukrzyca

Przytrafia się mniejsze psom i częściej dotyka suczki. Objawami są zwiększone pragnienie, częste siusianie (zdarza się, że i w domu), chudnięcie i problemy ze wzrokiem. Psy muszą przyjmować zastrzyki z insuliny, bo leki doustne są nieskuteczne.

Otyłość

Może być spowodowana błędami w karmieniu i higienie psa (przekarmianie, za mało ruchu) lub skutkiem chorób układowych, takich jak nadczynność nadnerczy (choroba Cushinga), choroby tarczycy. Niekiedy przyczyną nadmiernej wagi jest podawanie niektórych leków (np. sterydów), czy zaburzenia hormonalne po kastracji/sterylizacji.

Alergie i atopowa skóra

Mogą mieć postaci skórne, np. alergia na ślinę pcheł, dotyczyć układu pokarmowego albo skóry, tzw. alergie kontaktowe. Atopowe zapalenie skóry jest z kolei chorobą o podłożu genetycznym, a problemy wywoływane są m.in. przez pyłki roślin, kurz i pleśń. Choroby skórne objawiają się świądem, a w przypadku atopii zmiany pojawiają się głównie na pysku i kończynach (podobnie jak u ludzi - twarz, zgięcia kończyn).

Zaćma i jaskra

Zaćma to zmętnienie soczewki, a jaskra psia to zbyt duże ciśnienie w gałce ocznej, które prowadzi do obrzęku rogówki. Problemy te mogą być skutkiem chorób (np. cukrzycy), starzenia się psa lub są dziedziczne i wrodzone.

Choroby tarczycy

Podobnie jak u ludzi, psy mogą zachorować na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Objawy można często pomylić z innymi schorzeniami albo je zbagatelizować. Przy nadczynności są to: wychudzenie, pobudzenie, a nawet niepokój, podwyższona temperatura ciała, zwiększone pragnienie, guz na szyi, powodujący problemy z oddychaniem, kaszel. W przypadku niedoczynności można zaobserwować wypadanie sierści, wyłysienie, zmianę koloru sierści pod pachami i na brzuchu, ospałość, otyłość, problemy ze słuchem.

Czy psy chorują na "ludzkie" choroby? Część I.