Czy psia ufność ma swoje granice?

Jest wierny i wpatrzony w ciebie jak w obrazek. Ale nie jest bezkrytyczny. Okazuje się, że pies doskonale wie, kiedy warto zaufać opiekunowi. Ty też na zaufanie musisz sobie zapracować.

 

Źródło: Shutterstock

Psy są wyjątkowo wyczulone na wykonywane w ich kierunku gesty. Pokaż coś palcem, a natychmiast skierują w tę stronę wzrok, nos i cztery łapy. Wskazówki otrzymane od ludzi traktują bardzo poważnie nie tylko dlatego, że opiekuna z czworonogiem łączy szczególna więź, ale przede wszystkim dlatego, że człowiek na psie zaufanie sobie zapracował. W czasopiśmie Animal Cognition opublikowano wyniki eksperymentu, który miał dowieść, że psy potrafią szybko odróżnić prawdę od fałszu i gdy raz wyrobią sobie zdanie w jakiejś sprawie, będą się go trzymać. Badanie przeprowadzili japońscy naukowcy z uniwersytetu w Kioto.  

Eksperyment, do udziału w którym zaproszono psy i ich opiekunów, przebiegał trójstopniowo. Zadaniem człowieka było zaprezentowanie zwierzęciu dwóch pojemników: jednego pustego, drugiego z ukrytą w środku przekąską. Oba wyglądały identycznie, postarano się też, żeby tak samo pachniały. Obojętny zapach dał badaczom gwarancję, że pies skupi się na wskazówkach dawanych przez opiekuna zamiast podążyć za wskazaniami własnego nosa.

Na początku eksperymentu opiekunowie od razu wskazali zwierzętom opakowania z przysmakiem i te pojemniki psy w pierwszej próbie wybrały. Następnie ludzie najpierw pokazali czworonogom zawartość obu pojemników, po czym celowo wskazali na ten pusty. Zaskakujące, ale większość psów poszła za ich wskazówką. W trzeciej rundzie opiekunowie ponownie wskazali pojemniki ze smaczną zawartością i tu uwaga: zwierzęta nie podążyły już ślepo za podpowiedzią. Nauczone doświadczeniem nie skorzystały ze wskazówki od kogoś, kto chwilę wcześniej w tej samej sprawie je oszukał. Eksperyment trwał dość długo i zaistniało podejrzenie, że jego wynik mógł być efektem dekoncentracji, przemęczenia albo spadku motywacji psów, ale i to zostało sprawdzone. Badanie powtórzono na wielu próbach i rezultat był ten sam. Drugi raz psy nie dały się oszukać.

Twój pies darzy cię zaufaniem? To świetnie, ale pamiętaj, że taki stan nie musi trwać wiecznie. Japoński eksperyment pokazał, że najlepszy przyjaciel człowieka nie tylko jest w stanie prawidłowo ocenić wiarygodność osoby na podstawie wcześniejszych swoich doświadczeń, potrafi tez tę wiedzę wykorzystać i dostosować swoje zachowanie do nowych okoliczności. On wcale nie reaguje na gesty i podpowiedzi automatycznie, ale podczas setek lat socjalizacji nauczył się, komu i kiedy uwierzyć.