Czy mój psiak lubi pływać?

Czy każdy pies lubi wodę? Czy wszystkie psy umieją pływać? Nie każdy pies lubi bawić się w wodzie. Są i takie, które podchodzą do niej z rezerwą, a nawet lękiem.

Źródło: Shutterstock

Istnieją psy, które niekoniecznie uwielbiają wodę. Po prostu niektóre rasy z natury nie są przystosowane do wodnej aktywności. Wśród psów z rezerwą podchodzących do wody znajdują się buldogi, bassety, jamniki czy greyhoundy, a także rasy o małej zawartości tkanki tłuszczowej. Brak warstwy izolacyjnej może przyczynić się do hipotermii.

To, że pewne psy raczej stronią od pływania, nie znaczy, że nie będą wchodziły do wody w ogóle. Mogą pobawić się na brzegu piłką, a czasami odważą się wejść trochę dalej po ulubioną zabawkę. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do pływackich umiejętności naszego pupila, zabezpieczmy go kamizelką ratunkową i bacznie obserwujmy jego poczynania.

Nigdy nie róbmy niczego na siłę, a już nigdy i pod żadnym pozorem nie wrzucajmy psa do wody! Ten sposób „przyzwyczajania” jest zły i może spowodować odwieczną nienawiść psa do wody, a nawet strach przed nami. Nie wolno nam zmuszać pupila do pływania, a podczas jego pobytu w wodzie powinniśmy go dokładnie obserwować.