Czy karanie działa?

Kara została wymyślona po to, abyśmy nie powtarzali złych uczynków. Czy spełnia swoje zadanie wobec psa, który nie zawsze kojarzy karę z przewinieniem?

Źródło: Shutterstock

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od tego, jak rozumiemy znacznie słowa „działa”. Jeśli naszym zdaniem oznacza ono chwilowe zaprzestanie zachowania, za które karzemy, to rzeczywiście możemy spodziewać się odpowiedzi twierdzącej. I właściwie tylko w przypadku takiej interpretacji karanie naprawdę daje jakiś efekt.

Jeśli zależy nam na długofalowych efektach i satysfakcjonującej nas zmianie zachowania to z całą stanowczością musimy powiedzieć: karanie nie działa. Karanie jedynie tłumi niepożądane zachowanie, a w dłuższej perspektywie może spowodować wiele negatywnych efektów ubocznych. Krótko mówiąc karanie ma o wiele więcej wad niż zalet.

Na podstawie najnowszych danych możemy stwierdzić, że karanie nie jest skuteczniejsze od metod pozytywnych. Wręcz przeciwnie. Stosownie metod opartych na tzw. pozytywnym wzmocnieniu przynosi o wiele lepsze rezultaty niż kary. Czemu tak się dzieje? W momencie kiedy karzemy naszego psa przerywamy jedynie jego zachowanie i na tym poprzestajemy. Tak jakbyśmy nie zdawali sobie sprawy, że psy postępują tak, aby osiągnąć założony przez siebie cel. Jeśli zidentyfikujemy to do czego pies dąży, jakie ma potrzeby, możemy wykorzystać je do kształtowania właściwych postaw i zachowań psa. Ogólnie rzecz biorąc, zamiast karać pokazujemy psu, że są inne, akceptowane przez nas sposoby na zaspokojenie jego potrzeb. Dzięki temu, zaspokojenie ich staje się pozytywnym wzmocnieniem oczekiwanych przez nas zachowań.

Czasami może mieć także miejsce sytuacja, w której karanie nasila niepożądane zachowanie psa. Stajemy wtedy w obliczu błędnego koła, ponieważ nasza awersyjna stymulacja sprawia, że „złe” zachowanie jeszcze się nasila. Możemy spotkać się z tym w momencie, kiedy karzemy psa, np. za zachowanie agresywne. Pomijając ważne przyczyny, które mogą powodować tego typu zachowanie uciekamy się jedynie do bolesnej kary. Jak łatwo się domyśleć typową reakcją psa będzie prezentowanie jeszcze bardziej agresywnych postaw, być może nawet ugryzienie w celu odstraszenia nas i uniknięcia nieprzyjemnego bodźca.

Przeprowadzono bardzo interesujące badania wśród psów szkolonych różnymi metodami. Jak się okazało najlepsze wyniki w testach posłuszeństwa osiągały zwierzęta, które były szkolone metodami pozytywnymi. Najgorsze wyniki uzyskały psy szkolone za pomocą metod awersyjnych. Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że karanie być może przerwie zachowanie, ale sprawi, że znacznie obniży się zdolność nauki u karanego zwierzęcia. W rezultacie, mimo że w danej chwili cel zostanie osiągnięty, w dłuższej perspektywie jedynie pogłębimy problem.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że nadal typową odpowiedzią człowieka na niepożądane zachowanie psa, jest karanie. Pozostało bardzo wiele do zrobienia, aby tę sytuację zmienić. Nie wiadomo, czy karanie właścicieli za takie podejście odniosłoby pożądany skutek.