Czy dieta wegańska jest odpowiednia dla kotów?

Dieta wegańska staje się coraz popularniejsza wśród ludzi na całym świecie, którzy świadomie rezygnują nie tylko ze spożywania mięsa oraz jaj, ale także nabiału czy nawet miodu. Podstawę takiej diety stanowią owoce, warzywa, różne rośliny strączkowe oraz zboża. Niektórzy opiekunowie mruczków podają bezmięsne posiłki także swoim kotom. Weterynarze przestrzegają jednak przed takimi praktykami.

Spożywanie mięsa gwarantuje kotu zdrowie i dobre samopoczucie Spożywanie mięsa gwarantuje kotu zdrowie i dobre samopoczucie Źródło: Shutterstock

Mruczki są z natury drapieżnikami i mięso jest podstawą ich pożywienia. Żaden z dziko żyjących kotów nie opiera swojej diety wyłącznie na owocach i warzywach. Niektóre składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu mruczka znajdują się wyłącznie w mięsie. Białko roślinne różni się pod względem budowy i składu od białka zwierzęcego. O ile w przypadku ludzi możliwe jest spożywanie jedynie tych produktów, które zawierają białko roślinne, u mięsożernych czworonogów takie eksperymenty nie są dobrym rozwiązaniem i mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dzieje się tak, gdyż organizmy kotów nie posiadają i nie potrafią same wytworzyć pewnych podstawowych aminokwasów znajdujących się w mięsie.

Przykładowo wszystkie mruczki potrzebują tauryny, aby cieszyć się pełnią zdrowia. W przeciwnym razie cierpią na choroby serca i mają problemy ze wzrokiem. Niestety ten elementarny dla kotów aminokwas nie znajduje się w żadnym produkcie pochodzenia roślinnego. Inne niezbędne dla mruczków aminokwasy to metionina, arginina i cysteina. Ponadto do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia, koty potrzebują witamin A i D oraz kwasu arachidonowego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dieta mięsna uzupełniona jedynie o niektóre produkty roślinne.

 

Źródło: PawNation.com