Czworonogi najlepszymi terapeutami dla studentów

Sesja trwa, a wiadomo, że nauka na studiach wiąże się z koniecznością zapamiętywania dużych ilości informacji i zdawania stresujących egzaminów. Nic zatem dziwnego, że wielu studentów jest przemęczonych i znerwicowanych. Bardzo często w zmaganiu się z takimi problemami pomagają im czworonogi. W Stanach Zjednoczonych w zajęciach terapeutycznych ze studentami coraz częściej wykorzystywane są psy, a nawet koty.

Kontakt z psem wpływa uspokajająco na większość ludzi Kontakt z psem wpływa uspokajająco na większość ludzi Źródło: Jupiterimages / Gettyimage

Przykładem może być uniwersytet Emory znajdujący się w Atlancie w stanie Georgia. Pracują tam nie tylko studenci i wykładowcy, ale także czworonogi oraz ich trenerzy z organizacji o nazwie CanineAssistants. Czworonogi szkolone przez instruktorów z CanineAssistants mają za zadanie pomagać osobom niepełnosprawnym oraz cierpiącym na zaburzenia emocjonalne. Tymczasem na uniwersytecie Emory studenci stoją w długiej kolejce, aby móc spędzić przynajmniej kilkanaście minut z sympatycznymi zwierzętami. Większość psów reprezentujących CanineAssistants należy do uwielbianej za oceanem rasy golden retriever. Podobne sesje dla swoich studentów zorganizowały inne znane na całym świecie amerykańskie uczelnie takie jak UC Berkeley, University of Louisiana i Columbia University.

W niektórych szkołach pojawili się również pracownicy innej organizacji non-profit zajmującej się szkoleniem psów o nazwie Health Heelers. W kilku przypadkach studenci mieli możliwość zabawy nie tylko z psami, ale także z kotami. Czasami wystarczyło zaledwie kilka minut zabawy z mruczkiem, aby odczuć znaczną poprawę samopoczucia. Jak udowodniają wyniki badań naukowych, podczas kontaktu człowieka z czworonogami wzrasta u ludzi poziom oksytycyny – hormonu obniżającego niepokój i ciśnienie krwi. W przypadku studentów rozluźnienie sprzyja także poprawie pamięci i dodaje siły oraz pewności siebie, co jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia dobrych wyników podczas egzaminów.

Szkolenie czworonogów, które pomagają ludziom w pokonywaniu stresu jest dość żmudnym procesem i wymaga dużej cierpliwości ze strony trenerów. Aby pies mógł otrzymać certyfikat uprawniający do pracy w terenie, musi nauczyć się reagować na około dziewięćdziesiąt poleceń. Dodatkowo niezbędne jest wykształcenie u czworonogów tolerancji na przebywanie w hałaśliwym i pełnym obcych ludzi otoczeniu. W szkoleniu i pracy ze zwierzętami biorą udział zarówno profesjonalni trenerzy oraz behawioryści jak i wolontariusze. Szczegółowe informacje na temat opisanych w artykule organizacji zajmujących się terapią z wykorzystaniem czworonogów można znaleźć na stronach internetowych dostępnych pod adresami http://www.healthheelers.com/ oraz http://www.canineassistants.org/.

 

Źródło: CNN