Cztery typy osobowości u psów

Czworonogi, podobnie jak ludzie, mogą mieć różne rodzaje charakteru. Wśród psów można wyróżnić zarówno niezwykle aktywne i ciekawskie zwierzaki, jak i typowych kanapowców. Każdy zwierzak wymaga indywidualnego podejścia i nieco innego sposobu motywowania. Amerykańscy dziennikarze podzielili czworonogi na cztery kategorie.

Niektóre psy ciężko zmusić do aktywności fizycznej Niektóre psy ciężko zmusić do aktywności fizycznej Źródło: materiały własne

W pierwszej grupie znalazły się psy określane mianem „exercise junkies”, czyli miłośnicy spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Takie zwierzaki najlepiej odpoczywają, gdy znajdują się w ruchu. Bardzo ciężko zachęcić je do spokojniejszego trybu życia. Na domiar złego ich samopoczucie znacznie się pogarsza, gdy w ciągu dnia nie mają okazji się wybiegać i porządnie zmęczyć. Dlatego ich opiekunem powinna być młoda osoba, która także uwielbia aktywny sposób spędzania wolnego czasu, a dodatkowo ma możliwość poświęcania się dla swojego ulubieńca. Cierpliwe osoby mogą spróbować nieco utemperować zachowania swoich pupili włączając im relaksującą muzykę oraz przyzwyczajając do karmienia wyłącznie, gdy czworonogi znajdują się w pozycji leżącej. Przeciwieństwem takich zwierząt są kanapowce, które mogłyby przespać cały dzień nie ruszając się z ulubionego łózka, kanapy czy fotela. Niestety taki tryb życia prowadzi często do nadwagi oraz problemów ze zdrowiem. Dlatego takie psy trzeba zachęcać do większej aktywności i zabierać na spacery. Warto jednak pamiętać, żeby ich nie przeciążać. Dotyczy to zwłaszcza mopsów i buldogów, które z racji swojej budowy miewają często zadyszkę oraz łatwo się przegrzewają. 

Do kolejnej grupy należą czworonogi, które uwielbiają myszkować, sprawdzając wszystkie możliwe kąty. Opiekunowie takich psów mogą mieć jednak powody do złości z powodu psot niesfornych pupili, które potrafią wyrządzać różne szkody. W przypadku takich czworonogów najlepszym sposobem na zmianę ich przyzwyczajeń jest wynajdywanie im zabaw wymagających sprytu i myślenia. Na szczęście na rynku dostępnych jest także sporo zabawek, które potrafią zainteresować ciekawskie psy. Zdarzają się jednak także czworonogi o zupełnie innym charakterze, które niczym samotne wilki chadzają własnymi ścieżkami. Warto próbować zachęcać je do większego kontaktu z domownikami. Często wystarczy poświęcić im trochę czasu i zgasić światło w pokoju i schować ich ulubione zabawki, a następnie zachęcić do odnalezienia ukrytych przedmiotów. Przy odrobienie cierpliwości udaje się je nawet nauczyć przynoszenia opiekunowi jego ulubionych gazet czy napojów.

 

Źródło: Moderndogmagazine.com

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem