Czkawki u szczeniaków

Chyba nie ma nic słodszego niż widok śpiącego szczeniaka, który wzdycha sobie spokojnie... Do czasu, gdy złapie go czkawka. Jeśli macie szczeniaka po raz pierwszy w życiu, podskakiwanie jego ciała w trakcie czkawki może być nieco niepokojące. Ale spokojnie, czkawki dla młodego psa są tak samo normalne, jak dla nas.

Źródło: google

Czkawka to po prostu niekontrolowane skurcze przepony, które u szczeniaka mogą powodować dyszenie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ część ciała odpowiadająca za wydawanie głosu, tzw. głośnia zamyka się, uniemożliwiając swobodne dojście powietrza.

Psy zazwyczaj dostają czkawki z powodu powietrza, które połykają podczas zbyt pospiesznego jedzenia lub picia, ale stres, zmęczenie lub ekscytacja też mogą być czynnikiem wpływającym na powstawanie czkawki. Niektórzy eksperci twierdzą, że skurcze przepony mogą być dla psa pomocne w pozbyciu się podrażnień żołądka. 

Podobnie przy czkawkach w drugą stronę (tzn. gdy pies próbuje łapczywie i głośno zaczerpnąć powietrza) – mogą one być pomocne przy oczyszczaniu zatok.

Wiadomo jednak, że czkawki są nieszkodliwe, a wręcz mogą być pomocne dla zdrowia. Czasami jest ich mniej, czasem więcej, ale w końcu szczeniak z wiekiem z nich wyrośnie.