Czipowanie psa - pomóż psu wrócić do domu

Psy, nawet te najlepiej pilnowane potrafią zginąć z oczu. Szacuje się, że dziennie ginie nawet kilkaset psów. Niestety nie wszystkie trafiają do swych właścicieli. Część znajduje nowych opiekunów i trafia do innych domów, niektóre giną pod kołami, inne trafiają do schroniska lub żyją jako bezpańskie psy. Często pies nie wraca do domu, ponieważ nie udaje się go zidentyfikować i mimo starań, nie można dowiedzieć się, kto jest jego właścicielem.

Chip – co to jest? Chip – co to jest? Źródło: własne

Czasami wydarzy się coś, co wystraszy naszego pupila, pies przerażony oddali się i zgubi drogę do domu. Zdarza się, że pies wydostanie się z posesji i nie może znaleźć drogi powrotnej do domu. Czasami dochodzi do kradzieży i pies trafia w obce ręce. Jest wiele sytuacji, które powodują, że nawet dobrze pilnowany pies może zaginąć, dlatego warto zrobić wszystko, aby w takiej sytuacji odnaleźć pupila i ułatwić mu szybko powrót do domu. Zaginięcie przyjaciela to wielki stres i smutek dla człowieka, to również trauma dla zwierzęcia. Samodzielne szukanie psa nie zawsze kończy się dobrym efektem. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże się odnaleźć, jest chip dla psa. To małe urządzenie, ale ma wielką moc. Dzięki niemu można szybko ustalić, kto jest właścicielem zwierzaka i ułatwić mu bezpieczny powrót do opiekunów.

Chip – co to jest?

Chip to mikroprocesor, zamknięty w sterylnej, szklanej powłoce, która wstrzykiwana jest pod psią skórę. Jest niewielkich rozmiarów, wielkością przypomina ziarenko ryżu. W zależności od producenta czipy mogą nieznacznie różnić się wielkością, ale rozmiar urządzenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Dzięki wykonaniu ze specjalnego szkła, obudowa jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które wykluczałyby psa z zaimplantowania czipa. Jedynym warunkiem jest ukończenie przez szczeniaka 10 tygodnia życia. Aby zapobiec przemieszaniu, część chipów pokryta jest związkami polimerów. Może się zdarzyć, że urządzanie przesunie się, ale nie wpływa to na jego działanie. W sporadycznych wypadkach, gdy czip został zbyt płytko i nieumiejętnie wprowadzany, może dojść do jego wypadnięcia. Aby tego uniknąć, warto wybrać sprawdzonego lekarza, który fachowo założy urządzenie. Pies nie odczuwa dyskomfortu, może funkcjonować z urządzeniem całkowicie normalnie. Czip jest dobrze tolerowany przez wszystkie zwierzęta, pies może swobodnie biegać, bawić się, urządzenie działa w każdych warunkach, nie ulega uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury czy wilgotność. Mikroprocesor zawiera 15-cyfrowy, niepowtarzalny kod, który umożliwia zidentyfikowanie właściciela psa. Kilka cyfr z kodu to oznaczenie kraju lub producenta czipu, reszta to numer umożliwiający identyfikacje. Aby chip był pomocny w odnalezieniu czworonoga, należy zarejestrować go w specjalnej bazie danych, która umożliwia kontakt z właścicielem. Umieszczenie kodu w bazie danych jest najczęściej bezpłatne, niektóre bazy pobierają symboliczną, jednorazową opłatę. Należy pamiętać, aby na bieżąco aktualizować podane dane, numer telefonu, adres, a także informacje o chorobach i szczepieniach zwierzaka. W przypadku, gdy pies zmienia właściciela, należy również zmienić dane zawarte w bazie. Tylko wtedy będzie możliwy kontakt z obecnym właścicielem. Obecnie nie ma jednej bazy, która skupiałaby wszystkie zaczipowane zwierzęta. Są bazy lokalne, krajowe lub europejskie. Aby zadbać o bezpieczeństwo psa, warto zarejestrować się w kilku, najbardziej popularnych spisach. Dzięki temu odnalezienie właściciela nie będzie problemem. Numer z czipu można odczytać w każdym gabinecie weterynaryjnym, może to zrobić również straż miejsca, policja lub inne uprawnione służby miejskie. Chip nie zużywa się, pozostaje z psem do końca jego życia. Urządzenie działa na podstawie fal radiowych. Po przyłożeniu urządzenia, emitującego odpowiednie fale radiowe o niskiej częstotliwości, chip aktywuje się i przekazuje dane do czytnika, które umożliwiają kontakt z właścicielem.

Jak wygląda zabieg czipowania psa?

Czipowanie można wykonać u psa w każdym wieku, ale najlepiej umówić się na zabieg, gdy pies jest młody. Dzięki temu nawet niesforny szczeniak, który lubi wymykać się na wędrówki po okolicy, będzie bezpieczny, a w razie zgubienia, będzie można go łatwiej odnaleźć. Czipowanie można wykonać w trakcie wizyty kontrolnej lub szczepienia, ponieważ zabieg trwa kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania. Wszczepienie czipu nie wymaga podania znieczulenia, nie jest bolesne, może  powodować jedynie lekki dyskomfort. Weterynarz odchyla lub goli sierść psa, aby całkowicie wyeliminować nieprzyjemne odczucie, może spryskać lub posmarować skórę środkiem znieczulającym. Następnie umieszcza mikroprocesor za pomocą specjalnego aplikatora pod szyją lub w okolicy łopatek. Zabieg wygląda podobnie jak standardowe szczepienie. Po zaczipowaniu lekarz sprawdza, czy odczyt jest prawidłowy, porównuje dane z podanym na opakowaniu i umieszcza numer identyfikacyjny w książeczce zdrowia i paszporcie zwierzaka. Przez kilka dni miejsce po aplikacji może być lekko spuchnięte, ale obrzęk mija w ciągu kilku dni. Chip jest z reguły niewyczulany pod skórą, najczęściej nie można go zlokalizować, dotykając czworonoga. W sporadycznych przypadkach czip można wyczuć, przypomina niewielki podskórny guzek.

Ile kosztuje czipowanie psa?

Czipowanie psa nie jest w Polsce obowiązkowe, ale warto je wykonać dla bezpieczeństwa zwierzaka, a także spokoju i komfortu właściciela. W niektórych przypadkach posiadanie czipa jest konieczne. Jeżeli chcemy wyjechać z psem za granicę, czip jest obowiązkiem, bez tego pies nie otrzyma paszportu i podróż będzie niemożliwa. Cena założenia czipu nie jest wysoka, zależy od miasta i renomy gabinetu. Najczęściej waha się od 30 do 150 zł. Czasami samorządy miast i gmin urządzają specjalne akcje, mające zapobiegać bezdomności zwierząt, na których można bezpłatnie założyć mikroprocesor. Jeżeli adoptujemy psa ze schroniska lub fundacji, możemy również liczyć na darmowe czipowanie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kupna psa z hodowli. Szczenięta w większości są zaczipowane, dlatego lekarz dokonujący zabiegu zawsze sprawdza, czy zwierzę nie ma już wszczepionego identyfikatora. Nabywając psa z chipem, należy pamiętać, aby zaktualizować dane i podać w bazie kontakt do nowego właściciela. 

Jak odnaleźć zaczipowanego psa?

Jeżeli pies z czipem zaginął, warto wykonać kilka kroków, które pozwolą na jego odnalezienie. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z weterynarzem, bo często osoby, które znajdują bezpańskie psy, udają się po pomoc do gabinetu weterynaryjnego. Warto również skontaktować się z lokalnym schroniskiem. Pracownicy będą w stanie sprowadzić, czy któreś z przywiezionych zwierząt nie jest tym poszukiwanym. Wiele osób myśli, że posiadanie przez zwierzę chipa umożliwia jego śledzenie. Tak niestety nie jest, ponieważ chip nie posiada GPS. Jeżeli zależy nam na tej opcji, warto wyposażyć psa w specjalną obrożę, pokazującą jego lokalizacje. Oczywiście posiadanie czipu nie oznacza, że pies w 100% będzie bezpieczny. Warto zadbać o jeszcze inne  środki, które pomogą go zidentyfikować. Przyda się tabliczka umieszczona na obroży, zawierające numer telefonu do opiekuna psa.

Chip – zalety

Wiele osób obawia się czipowania zwierząt, myśląc, ze zabieg jest bolesny, drogi i może spowodować problemy zdrowotne u czworonożnego przyjaciela. To błędny myślenie. Czipowanie to jeden z lepszych sposobów na oznakowanie psa. Chipa nie można zgubić, raz wszczepiony towarzyszy zwierzęciu do końca życia. Zabieg jest mniej bolesny od tatuowania, czip jest bardziej trwały, a jego założenie zajmuje kilka chwil. Wiele zwierząt, które zagięło, udało się odnaleźć dzięki temu, że posiadały czip. Urządzenie są całkowicie bezpiecznie, materiał, z którego są wykonane jest biokompatybilny i antyalergiczny, nie ma żadnego wpływu na zdrowie pupila.

Czipowanie to świetny sposób, który ma na celu trwałe oznakowanie zwierzęcia. Chip nie jest wyczuwany przez zwierzę, w żadnym stopniu nie wpływa na jego samopoczucie. Warto zdecydować się na tę metodą, bo jest skuteczna, często pomaga odnaleźć zaginionego przyjaciela i znów cieszy się z bycia razem.