Częste problemy zdrowotne psów seniorów

Żeby twój czworonożny przyjaciel mógł cieszyć się dobra kondycją i świetnym samopoczuciem, a ciebie cieszyć swoją obecnością przez długie lata, musisz zadbać o jego zdrowie. Oto, czego możesz się spodziewać, gdy twój pies się starzeje.

Źródło: Shutterstock

Artretyzm (zapalenie stawów)

Bolesna choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka większość psów w pewnym (mocno zaawansowanym) wieku.  Bardziej zagrożone są psy z nadwagą i te większych ras, ale trzeba być czujnym także opiekując się chudziutkim ratlerkiem. Sygnały alarmowe to nagła niechęć do chodzenia po schodach, wskakiwania do samochodu lub na kanapę, sztywność ciała po wstaniu na cztery łapy. Weterynarz może pomóc złagodzić ból farmakologicznie, zalecając zabiegi akupunktury, masaż lub… dietę na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Problemy dentystyczne

Jeśli pies wygrzebuje jedzenie z miski, a potem rozrzuca je lub ma wyraźne trudności z gryzieniem i żuciem, problem może tkwić w pysku. Kamień nazębny zbiera się latami, zwłaszcza gdy uzębienie nie jest regularnie czyszczone. Kamień może profesjonalnie usunąć weterynarz, psu przyniesie to wyraźną ulgę. Żeby problem się nie powtarzał, zacznij szczotkować psie zęby codziennie.

Kłopoty ze wzrokiem

Tę zmianę trudno wychwycić, bo braki w funkcjonowaniu jednego zmysłu pies rekompensuje sobie innymi zmysłami, ale gdy coraz częściej porusza się niepewnie, zwłaszcza po ciemku, może tracić ostrość widzenia. Zaćma i zespół suchego oka to tylko niektóre choroby narządu wzroku, na jakie cierpieć mogą starsze psy. Gdy zauważysz zmętnienie źrenic, silne i nieustępujące zaczerwienienie oczu lub częste jego infekcje, zgłoście się do weterynarza. W zależności od problemu zaleci lekarstwa lub zabieg operacyjny.

Utrata słuchu

Podobnie jak u ludzi, u psów wraz z wiekiem pogarsza się słuch. Na szczęście nawet z psem, który nie słyszy, można się porozumiewać. Gdy nauczysz go sygnałów migowych, komendy będziesz móc wydawać za pomocą rąk. Nie przestawaj mówić – pies może nie słyszy, ale czuje emocje towarzyszące słowom, a takie wsparcie jest dla niego bardzo ważne.

Syndrom zaburzenia czynności poznawczych

Pod tym terminem kryje się charakterystyczna dla podeszłego wieku otępiałość, nazywana też demencją starczą.  Symptomy to pogorszenie pamięci, trudności w orientacji przestrzennej, w wykonywaniu codziennych czynności, otępienie, niepokój. Pies może zdecydowanie więcej spać, nie trzymać moczu do spaceru, wałęsać się po domu bez celu. Niestety, demencji się nie leczy. Można spróbować złagodzić jej objawy za pomocą środków farmakologicznych, zmian w otoczeniu lub technik behawioralnych. Najważniejsze, to trafić do lekarza, zanim syndrom z całą mocą się rozwinie.

Niedoczynność tarczycy

Może rozwinąć się u psów w średnim wieku i u seniorów, a powodowana jest niedoborem hormonów tarczycowych. Sygnały alarmowe to problemy ze skórą i futrem, nagłe przybieranie na wadze bez widocznego powodu, utrata energii, otępienie umysłowe. Diagnoza wymaga badania krwi, a niedobory hormonów można uzupełnić za pomocą lekarstw. Tabletkę czworonóg będzie musiał przyjmować już przez całe życie, ale komfort jego funkcjonowania zdecydowanie się poprawi.

Choroby nerek

Problemy z nerkami są częstą przypadłością starszych psów, dlatego warto regularnie pojawiać się na przeglądzie u weterynarza, żeby wychwycić je, zanim rozwiną się na dobre (a raczej na złe). Niewydolność nerek jest nieodwracalna, ale w wielu przypadkach odpowiednia dieta, terapia płynami, czasem leki i suplementy pomagają zapanować nad postępami choroby.

Problemy z sercem

Kłopoty kardiologiczne dopadają też czworonogi. Jeśli zauważysz, że pies męczy się szybciej niż zazwyczaj, nawet przy niewielkim wysiłku, może to wskazywać na problemy z sercem. Inne sygnały zagrożenia to kaszel, szczególnie w nocy, i trudności z oddychaniem. Czasem kłopot ze złapaniem oddechu jest tak duży, że zwierzę potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej (zwłaszcza gdy towarzyszy mu zasinienie dziąseł lub języka – sprawa jest poważna!).

Nowotwory

Zmora podeszłego wieku. U psów najczęstsze są nowotwory układu limfatycznego (chłoniaki), nowotwory kości, nowotwory tkanek miękkich, czerniak jamy ustnej, nowotwór sutka. Co powinno zaniepokoić? Nagła utrata wagi, wyraźne zmniejszenie apetytu, zgrubienia/guzy, które zwiększają swój rozmiar, rany, które się nie goją, krwawienia z pyska, nosa lub odbytu, nietypowy zapach wydzielany przez ciało. Wiele objawów (m. in. trudności z oddychaniem, problemy z trzymaniem moczu, zauważalny brak energii, problemy z jedzeniem lub połykaniem, utykanie, którego nie można wytłumaczyć niedawną kontuzją) to objawy nieswoiste i mogą być powodowane przez różne dolegliwości, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska. Długie i szczęśliwe życie twojego przyjaciela jest w twoich rękach.

 

 

 

 

źródło: vetstreet.com