Czego nie powinny jeść czworonogi?

Właściciele czworonogów nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że niektóre warzywa, owoce i produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla psów i kotów. Z pewnością warto dowiedzieć się, czym nie należy karmić swojego pupila, aby nie uległ zatruciu. Nie wolno zapomnieć także o schowaniu groźnych dla czworonogów produktów w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu korzystając z chwili nieuwagi opiekuna, nie będą miały możliwości ich zjedzenia.

Zwierzęta często wypatrują chwili nieuwago właściciela, aby ukraść ze stołu smaczny, ale niekoniecznie zdrowy dla nich kąsek Zwierzęta często wypatrują chwili nieuwago właściciela, aby ukraść ze stołu smaczny, ale niekoniecznie zdrowy dla nich kąsek Źródło: iStock

Niestety nie wszystkie czworonogi są świadome tego, że niektóre produkty spożywcze, warzywa, owoce czy słodycze są niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego odpowiedzialność za bezpieczeństwo zwierząt spoczywa na ich opiekunach. Czasami dobry smak niektórych składników popularnych potraw zachęca psy i koty do spróbowania przysmaków, które mogą im zaszkodzić. Jednym z nich jest czekolada, a w zasadzie zawarta w niej teobromina. Czworonogi mają problemy z jej strawieniem. W rezultacie w przypadku spożycia produktów zawierających teobrominę u psów i kotów mogą pojawić się zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz poważne problemy z sercem. Najczęstsze objawy zatrucia teobrominą to wymioty, napady drgawek, zwiększone wydalanie moczu oraz zaburzenia rytmu serca. W przypadku zjedzenia dużych ilości czekolady może nawet dojść do śmierci czworonoga. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt charakteryzujących się niewielką masą ciała.

Oprócz czekolady duże ilości teobrominy zawarte są także w kakao. Ta substancja jest groźna nie tylko dla czworonogów, ale także niektórych gryzoni, między innymi szczurów, a nawet koni. Jeśli nasz ulubieniec zje produkty zawierające teobrominę, powinniśmy natychmiast pojechać z nim do weterynarza, który będzie usiłował sprowokować u czworonoga wymioty, a następnie poda mu odpowiednie lekarstwa.

Niebezpieczne dla zdrowia zwierząt domowych są także warzywa i potrawy zawierające sole kwasu tiosiarkowego określane mianem tiosiarczanów. Zalicza się do nich między innymi czosnek i cebulę. Zwierzęta spożywające te warzywa mogą ulec ciężkiemu zatruciu, którego głównymi objawami są problemy z oddychaniem, uszkodzenie wątroby, wydalanie moczu o nietypowej barwie, wysypka oraz anemia. Ponadto dla czworonogów groźny jest także popularny w polskiej kuchni szczypiorek. Dlatego podobnie jak cebula, czosnek powinien być przechowywany w bezpiecznym i trudno dostępnym miejscu.

Nie tylko warzywa, ale także owoce mogą zaszkodzić czworonogom. Przykładem jest uprawiane głównie w Ameryce Środkowej i Południowej awokado zawierające substancję o nazwie persin. Działa ona toksycznie na organizm psów i kotów oraz wielu innych ssaków: krów, koni, królików, świń czy strusi, a nawet niektórych ptaków i ryb. Zazwyczaj objawami zatrucia są wymioty i biegunka. Konsekwencje spożycia fragmentów awokado przez czworonogi mogą być jednak znacznie poważniejsze. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śmierci zwierząt.

Ponadto dla psów groźne są także winogrona i rodzynki, które po spożyciu przez czworonoga mogą doprowadzić do zaburzenia pracy nerek oraz brzoskwinie i śliwki zawierające związki chemiczne należące do grupy cyjanków. Psy nie powinny także odżywiać się potrawami z dużą ilością soli i cukru. Nadmiar cukru powoduje u czworonogów otyłość, problemy z uzębieniem oraz cukrzycę. Z kolei duża ilość soli prowadzi do zatruć, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Co ciekawe, wbrew powszechnym opiniom psy nie powinny także dostawać do jedzenia kości, które mogą uszkodzić im przełyk oraz inne organy wewnętrzne. Poza tym zdarza się też czasem, że kości zatrzymują się w przełyku oraz żołądku lub powodują otarcia i rany jamy ustnej. Na domiar złego czworonogom w czasie gryzienia kości mogą złamać się zęby.

Jeśli chodzi o koty, to trzeba dobrze ukryć przed nimi napoje energetyczne i kawę, która może im zaszkodzić. Dodatkowo mruczkom nie wolno podawać surowych ryb, zwłaszcza łososia, pstrąga oraz jesiotra. Surowe ryby posiadają czasami pasożyty powodujące bardzo poważne choroby u czworonogów. Uważać trzeba także z surowymi jajkami, które mogą zawierać groźne bakterie takie jak: pałeczka okrężnicy czy salmonella. Dlatego jeśli nasz mruczek lubi jeść jajka, trzeba je zawsze ugotować lub usmażyć przed podaniem. Ponadto, jeśli w naszym domu mieszka kot, musimy pamiętać, że niebezpieczne dla jego zdrowia mogą być także niektóre popularne rośliny ozdobne takie jak między innymi: aloes, chryzantema, hiacynt czy cis. Z kolei dla psów toksyczny jest bambus, lilia, begonia i hiacynt. Na psy trzeba także bardzo uważać podczas spacerów, gdyż niektóre często próbują różnych roślin czy owoców nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą im zaszkodzić. Ponadto niebezpieczne są niektóre nawozy sztuczne wykorzystywane do nawożenia gleby w parkach i na trawnikach, a doskonale wiadomo, że wiele czworonogów lubi poskubać trawę.

Chociaż brzmi to nieco paradoksalnie, powinniśmy unikać podawania mruczkowi krowiego mleka, gdyż zawarta w nim laktoza jest trudno przyswajalna przez organizm czworonoga. Na szczęście w wielu sklepach z artykułami dla zwierząt coraz częściej można nabyć specjalne mleko przeznaczone dla kotów. Powinno się także unikać wszystkich produktów zawierających nawet niewielkie ilości alkoholu, a także ziemniaków, orzechów drzewa o nazwie makadamia oraz surowych, nieprzetworzonych ziaren fasoli. Dodatkowo przed naszym pupilem powinniśmy dobrze schować drożdże oraz słodziki zawierające związek chemiczny o nazwie ksylitol. Takie słodziki szczególnie źle wpływają na organizm psów i mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. Nie wolno zapominać także, żeby nie karmić czworonogów starym, przeterminowanym czy spleśniałym pożywieniem. Warto zwrócić również uwagę na jakość wody spożywanej przez naszych ulubieńców. Dodatkowo nie można zapomnieć o regularnym myciu i czyszczeniu miseczek używanych do karmienia zwierząt.

Ponadto wszystkie produkty chemiczne, kosmetyczne czy budowlane należy przechowywać w miejscu, do którego zwierzęta nie mają dostępu. Nawet połknięcie niewinnie wyglądających kulek zapobiegających molom może skończyć się dla naszego ulubieńca poważnymi problemami. To samo dotyczy oczywiście także lekarstw, ziół i innych produktów wykorzystywanych w leczeniu różnych chorób oraz witamin, odżywek i środków odchudzających.

Na koniec warto dodać, że wiele zwierząt po kastracji czy sterylizacji, a także czworonogów, które stosunkowo rzadko wychodzą z domu, przejawia skłonność do nadwagi. Wówczas należy odpowiednio zmodyfikować ich dietę, a najlepiej udać się do weterynarza i poprosić o poradę odnośnie zakupu właściwej karmy. W przypadku czworonogów podobnie jak u ludzi otyłość prowadzi do poważnych konsekwencji i problemów ze zdrowiem. Odpowiednia dieta jest podstawą dobrego wyglądu i samopoczucia każdego zwierzaka.

 

Źródło: Mother Nature Network, ASPCA.org