Cz. 2. Spanie na drzewie

Gdzie się podział kot? Szukasz go wzrokiem po podłodze, oknie, łóżku i nadal nie możesz go dostrzec? Spójrz wysoko! Bardzo prawdopodobne, że gdzieś nad twoją głową leży mruczek. O zaletach drzewek- drapaków dla domowych kocich drapieżników opowiada lekarz weterynarii Wiesława Adamska.

Źródło: shutterstock

Wielu kociarzy kupuje drzewka dla kotów. Czy one też służą kotom do odpoczynku czy tylko do zabawy? Czym się kierować w wyborze takiego drzewka? I czy rzeczywiście jest one kotu potrzebne, bo to dość spory wydatek…

lek. wet. Wiesława Adamska: Rozumiem, że chodzi o drzewko – drapak? Wiele kotów mieszka z nami w mieszkaniach, wiele z nich nie ma możliwości wychodzenia na dwór. Często na małym metrażu "uszczęśliwiamy" samotnego kota towarzystwem jednego lub dwóch dodatkowych kotów. Im więcej kotów, tym bardziej ograniczamy ich przestrzeń życiową. Koty żyjące w naturze mają przestrzeń życiową wynoszącą od 100 metrów kw. do 600 hektarów. Koty, które mieszkają w naszych mieszkaniach, mają tej powierzchni zdecydowanie mniej. Pojawienie się takiego drzewka powiększa skromny obszar naszego mieszkania, dając wrażenie większej kociej przestrzeni.

Poza tym, koty żyją w trzech wymiarach. Mieszkają na drzewie, skaczą po płocie, chodzą po meblach, po balustradzie balkonu, wspinają się na słup, spacerują po podłodze. Kot jest zwierzęciem nadrzewnym, należy więc spełnić i tę naturalną dla niego potrzebę. Dlaczego więc nie zrobić tego wstawiając drzewko?

Ważne jest miejsce postawienia drzewka drapaka; postawione w pobliżu okna będzie miejscem chętnie przez kota wykorzystywanym. Za oknem zawsze dużo się dzieje. Okno dla kota to taki telewizor, w którym śledzi wydarzenia z podwórka. Półeczka na wysokości okna sprawi, że kot chętnie czas aktywności spędzi oglądając świat za oknem, bawiąc się cieniem liści, polując na przelatującego motyla czy na ptaka, który przysiądzie na parapecie.. Oczywiście!!! Proszę pamiętać by okna tak zabezpieczyć, by kot nie wypadł!!!

Źródło: www.MyCatsHeaven.com

Co jeszcze świadczy na korzyść drzewka - drapaka? Postawiony w pobliżu okna będzie służył jako słup informacyjny dla innych kotów. Zapewni potrzebę drapania, a tym samym odwróci uwagę kota od mebli, foteli lub ścian. Drapanie spełnia kilka funkcji: koty przeciągają się opierając się przednimi łapkami. Ponadto, między opuszkami łap znajdują się gruczoły, które wydzielają feromony. Zapach feromonów działa na kota uspokajająco, kot w tak oznakowanym terytorium czuje się bezpiecznie. Oprócz zapachu feromonów, koty zostawiają też wizualne ślady. W ten sposób ulatniające się szybko feromony zapachowe są wzmocnione, co zwiększa szansę na ich odczytanie przez innego kota.

Drapak stojący w piwnicy, pod schodami, w ciemnym miejscu nie będzie spełniał swojej funkcji i wcześniej kot wskoczy na parapet, podrapie skórzaną sofę niż z niego skorzysta.

Już wkrótce kolejna część rozmowy z lek. wet. Wiesławą Adamską, z której dowiemy się między innymi, czy spanie z kotem w jednym łóżku może wyjść nam na zdrowie.

Zajrzyj koniecznie do butiku Zpazurem.pl i zobacz, jakie akcesoria przygotowaliśmy dla twojego mruczka!